مهلت اجرای قانون بخشودگی جرایم بیمه‌ای سه‌شنبه 31 مرداد به اتمام می‌رسد

مهلت اجرای قانون بخشودگی جرایم بیمه‌ای سه‌شنبه 31 مرداد به اتمام می‌رسد

نقدینه - سازمان تأمین‌اجتماعی اعلام کرد آخرین مهلت استفاده کارفرمایان مشمول قانون تأمین‌اجتماعی از طرح بخشودگی جرایم بیمه‌ای روز سه‌شنبه 31 مرداد است و مهلت اجرای قانون بخشودگی که با تصویب و ابلاغ هیأت وزیران اجرایی شده است، قابل تمدید نخواهدبود.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه ، قانون بخشودگی جرایم بیمه‌ای کارفرمایان با توجه به نام‌گذاری سال جاری به نام سال "مهار تورم و رشد تولید" از سوی مقام معظم رهبری و به‌منظور مشوق حمایت از تولید حفظ و ایجاد اشتغال برای کارفرمایان واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی، خدماتی و اصناف و تقویت توان تولیدی کشور به اجرا گذاشته شده است.

کارفرمایان متقاضی استفاده از بخشودگی جرایم بیمه‌ای می‌توانند نسبت به پرداخت اصل بدهی بیمه‌ای خود به‌صورت نقدی اقدام کرده یا در توافق با شعب این سازمان، روش پرداخت اقساطی را انتخاب کنیند. در صورت پرداخت اصل بدهی بیمه‌ای در اقساط ماهیانه ۱۲ ماه، کارفرمایان از صددرصد بخشودگی جرایم، پرداخت ۱۸ ماهه ۸۵ درصد بخشودگی جرایم و درصورتی‌‌که تعداد اقساط را ۲۴ یا ۳۶ ماه انتخاب کنند، به ترتیب از ۷۵ درصد و ۵۰ درصد بخشودگی بهره‌مند می‌شوند. البته سازمان تأمین اجتماعی به کارفرمایان توصیه کرده است که با انتخاب اقساط 12 ماهه از بخشودگی صددرصدی جرایم، استفاده کنند.
با توجه به برنامه‌ راهبردی دولت سیزدهم در زمینه بهبود شرایط اشتغال، این طرح با محوریت حفظ اشتغال موجود کارگاه‌ها اجرایی می‌شود و کارفرمایانی مشمول استفاده از این تسهیلات خواهند بود که حداقل به مدت یک سال از زمان تقسیط بدهی، ضمن حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه بر مبنای لیست و یا بازرسی کارگاهی در اسفندماه سال 1401 یا آخرین لیست یا بازرسی  منتهی به آن در سال مذکور، اقدام به ارسال لیست و پرداخت کامل حق بیمه کارکنان شاغل کارگاه در دوره تقسیط کنند. همچنین کارگاه‌هایی که بر مبانی اشاره شده در سال 1401 تعداد بیمه‌شدگان شاغل در آنها کاهش یافته است، بعد از بازگشت نیروی کار تعدیل شده یا جایگزینی آنها در زمان درخواست و رعایت حفظ اشتغال در دوره تقسیط، از بخشودگی جرایم برخوردار خواهند شد.
کارفرمایان متقاضی این تسهیلات باید درخواست خود را از طریق سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین‌اجتماعی به نشانی es.tamin.ir حداکثر تا تاریخ سی‌ویکم مرداد ماه ثبت کنند که توصیه شده است برای سهولت کار، این عزیزان درخواست خود را به ساعات پایانی مهلت ذکر شده موکول نکنند.
براساس این گزارش و با توجه به دریافت بازخوردهای اجرای این طرح از واحدهای اجرایی تأمین‌اجتماعی در هفته‌های اول اجرای طرح بخشودگی جرایم، ازآنجاکه برخی از کارگاه‌ها به‌دلیل استفاده از طرح‌های قبلی و عدم پرداخت به‌موقع اقساط در دوره‌های قبلی بخشودگی جرایم، مشمول دوره جدید بخشودگی جرایم نمی‌شدند (کارگاه‌هایی که در ادوار قبل تقسیط بدهی داشته‌اند و متأسفانه با وجود دو بار تقسیط بدهی در گذشته، موفق به پرداخت بدهی بیمه‌ای خود نشده و همچنان دچار مشکل هستند) برای اولین بار، تقسیط بدهی در بار سوم نیز با صدور بخشنامه‌ای امکان‌پذیر شده است و کارگاه‌هایی که این مشکل را دارند، می‌توانند با تقسیط بدهی برای بار سوم، از تسهیلات بخشودگی جرایم استفاده کنند تا اگر موانعی برای فعالیت کارگاه‌ها وجود دارد، برطرف شود. این کار برای تسهیل‌گری بیشتر و برای همکاری حداکثری برای رشد تولید توسط سازمان تأمین‌اجتماعی انجام شد و برای بار سوم نیز امکان تقسیط بدهی فراهم شده است.

https://naghdineh.ir/page/98747/
لینک مطلب :
چاپ print version