مذاکرات ایران و آذربایجان برای تاسیس بانک مشترک

واعظی خبر داد

مذاکرات ایران و آذربایجان برای تاسیس بانک مشترک

نقدینه- رئیس کمیسیون مشترک ایران-آذربایجان از مذاکرات دو کشور برای تاسیس بانک مشترک خبر داد و گفت: ۲۰۰ میلیون دلار پول ایران در بانک های آذربایجان بلوکه شده است.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، وزیر ارتباطات ایران گفت: دو کشور ایران و آذربایجان در حال مذاکره برای تاسیس یک بانک مشترک و  گشایش شعب بانک های دو کشور در تهران و باکو هستند.

محمود واعظی که در گفت‌وگو با ترند نیوز سخن می گفت افزود: بانک مشترک ایران و آذربایجان اقدام به تاسیس شعبه در دو کشور خواهد کرد.

رئیس کمیسیون مشترک ایران-آذربایجان همچنین گفت: چندین بانک خصوصی ایرارن علاقمند ورود به بخش بانکداری آذربایجان هستند.

واعظی افزود:  دو کشور محدودیت هایی در بخش بانکداری دارند و همکاری های بین بانکی دو کشور در حال حاضر از سطح مطلوبی برخوردار نیست.

وزیر ارتباطات ایران ضمن اشاره به وجود شعبه ای از بانک ملی ایران در آذربایجان که غیرفعال است گفت: مذاکرات اولیه در مورد ای موضوعات انجام شده است و انتظار می رود این مسائل در جریان سفر رئیس کل بانک مرکزی آذربایجان به تهران حل و فصل شود.

وی همچنین اشاره ای به پول های بلوکه شده ایران در بانک های آذربایجان کرد و رقم آن را 200 میلیون دلار اعلام کرد.

به گفته وی نمایندگانی از بخش بانکداری ایران و آذربایجان در حال مذاکره در مورد نحوه استفاده از این مبلغ هستند.

واعظی گفت: در نظر است که بخشی از این مبلغ بر سمت بخش نفت هدایت شود و ای امر در جریان دیدار اخیر من از باکو مورد بحث قرار گرفت. بخش دیگری نیز برای افزایش سرمایه بانک ملی ایران اختصاص یافت.

به گفته وی افزایش همکاری ها در بخش بانکی برای توسعه تجارت بین دو کشور ضروری است.

رئیس کمیسیون مشترک ایران-آذربایجان گفت: در حال حاضر ارزش تجارت دو کشور 500 میلیون دلار است و فکر می کنم این رقم برای دو کشور همسایه رقم مناسبی نیست. ایران و آذربایجان رقم 2 میلیارد دلاری را هدفگذاری کرده اند.

https://naghdineh.ir/page/8915/
لینک مطلب :
چاپ print version