فروش اوراق قرضه اسلامی به دلار توسط آرامکو

فروش اوراق قرضه اسلامی به دلار توسط آرامکو

نقدینه - آرامکو، بزرگترین شرکت نفت جهان اولین فروش اوراق قرضه اسلامی با ارزش دلار را آغاز کرد.

 به گزارش پایگاه خبری نقدینه ،  آرامکو سعودی، غول انرژی عربستان سعودی، فروش اولین اوراق قرضه اسلامی با ارزش دلار را آغاز کرده و در تلاش است تا پول نقد برای پرداخت ۷۵ میلیارد دلار سود سهام را افزایش دهد. آژانس مطبوعاتی رسمی سعودی گفت که فروش صکوک یا اوراق اسلامی مطابق با آیین مسلمانان در ۱۷ ژوئن پایان می یابد.

این آژانس مشخص نکرد که آرامکو به دنبال افزایش چه مقدار پول نقد است. منابع ناشناس آگاه به این موضوع به بلومبرگ گفتند که این شرکت در بازه های زمانی سه، پنج و ۱۰ سال صکوک ارائه می دهد. این فروش پس از دو پیشنهاد قبلی اوراق قرضه انجام شد که با قوانین اسلامی سازگار نبودند، اولین فروش ۱۲ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۹ و پیشنهاد ۸ میلیارد دلاری در نوامبر سال گذشته بوده است.

آرامکو، بزرگترین شرکت انرژی جهان، متعهد شد سود سهام خود را پرداخت کند تا در اولین عرضه عمومی خود در بورس سعودی در دسامبر ۲۰۱۹ سود ایجاد کند. با این حال، این شرکت با وجود همه گیری Covid-۱۹ و تعطیلی های گسترده، مجبور به کاهش هزینه ها، کاهش شغل و فروش دارایی های غیر اصلی شد که به تقاضای نفت در سال گذشته صدمه زد، در حالی که منبع اصلی درآمد این پادشاهی است.

تحلیل گران بلومبرگ گفتند که درآمد نفتی آرامکو حدود ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی عربستان سعودی را تشکیل می دهد و ممکن است افزایش اخیر قیمت های نفت خام این را بیشتر کند. آنها افزودند که برنامه های این کشور برای کاهش وابستگی به آرامکو با کسری مالی، به چالش کشیده خواهد شد. عربستان سعودی با کسری بودجه روبرو است و پروژه های چند میلیارد دلاری را دنبال می کند تا اقتصاد متکی به نفت خود را متنوع کند.

http://naghdineh.com/page/70491/
لینک مطلب :
چاپ print version