آسیب‌شناسی صنعت و احیای کلمه لیزینگ

آسیب‌شناسی صنعت و احیای کلمه لیزینگ

نقدینه - رییس هیات مدیره انجمن لیزینگ ایران گفت:‌ باید با اقدامات فرهنگی لازم در جهت آسیب شناسی صنعت و احیا کلمه لیزینگ تلاش کنیم.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه ،  چهارمین مجمع عمومی سالانه انجمن ملی لیزینگ ایران روز گذشته (دوشنبه ۲۶ خردادماه ۱۳۹۸) در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با حضور ۲۹ نفر از اعضا و نمایندگان شرکت‌های لیزینگ، نماینده بانک مرکزی و معاونت استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران برگزار شد.

محسن معلمیان، رییس هیات مدیره انجمن ملی لیزینگ ایران در این نشست با تاکید بر تلاش‌های صورت گرفته از سوی این انجمن برای احیا وجه کلمه لیزینگ و واسپاری، گفت: ما باید با قدرت و پیگیری های مستمر و اقدامات فرهنگی لازم در جهت آسیب شناسی صنعت و احیا کلمه لیزینگ تلاش کنیم.

آنچه بر انجمن در سال ۹۸ گذشت

در ادامه این نشست هادی موقعی، دبیر انجمن ملی لیزینگ ایران پیام هیات مدیره انجمن را قرائت کرد که متن این پیام به شرح زیر است:

«نقش تشکل های اقتصادی در مناسبات میان بخش خصوصی، دولت و به تبع آن توسعه اقتصـادی کشور انکار ناپذیر است. مشکلات و بحــران های گوناگون، عمـده فکر، وقت و انرژی تشکل های اقتصادی را صرف چالش های ناشی از آن ها می کنند. استراتژی های تنظیم گری، حمایت گیری، نمایندگی، رایزنی و توسعه خدمات و عضویت، محورهای اصلی هدایت یک تشکل اقتصادی است. انجمن ملی لیزینگ ایران به عنوان یکی از تشکل های اقتصادی مطرح کشور، چهارمین سال فعالیت خود را پشت سر گذاشت. سال ۱۳۹۸ نیز خالی از عارضه ها، آسیب ها، بحران ها و فشارهای اقتصادی بر فعالان کسب و کار، تولید، تجارت و خدمات نبود.

اقدامات و برنامه هــا و فعالیت های انجمن ملــی لیزینگ ایران در سال ۱۳۹۸ در محــورهای یاد شده به خصوص رایزنی و حمایت گیـری از نهادهای تأثیرگـذار در حوزه های قانون گذاری، اجرایی و قضایی و متقاعد سازی نهاد ناظر در استفاده از خدمات انجمن، فراهم آمدن زمینه های معافیت ارزش افزوده که در سال ۱۳۹۹ به تصویب مجلس رسید و فعالیت های راهبردی تهیه پیش نویس قانون لیزینگ بوده اند که انجمن را در مسیر تبدیل به یک تشکل اقتصادی حرفه ای و مرجع قرار خواهند داد. دستاوردها و موفقیت های انجمن ملی لیزینگ ایران به طور قطع مرهون حمایت های اعضای محترم و اعتماد آن ها به این تشکل است.»

وی در ادامه با اشاره به اینکه از میان ۴۸ شرکت لیزینگ مجاز در کشور، توضیح داد: در زمان تهیه این گزارش ۴۲ شرکت فعال و ۶ شرکت به صورت غیر فعال هستند که خواسته ها و تقاضاهای مشخصی در حوزه های متفاوتی دارند که در این گزارش به ۱۳ مورد اشاره شده است.

دبیرکل انجمن ملی لیزینگ در اینباره توضیح داد: مشکلات حوزه قضایی و شورای حل اختلاف، مشکلات حوزه پلیس راهور ناجا، مشکلات حوزه سامانه های اعتبار سنجی، مشکلات خلاء مقرراتی، مشکلات نرخ و کارمزد، مشکلات عدم وحدت رویه حسابداری، مشکلات سامانه واحد قراردادهای لیزینگ و کد ویژه، مشکلات سامانه اعتباری صنعت لیزینگ، ایجاد سیستم رتبه بندی صنعت لیزینگ، به روز آوری گزارشات مالی و عملکردی صنعت، پیگیری پرونده اعضاء در بانک مرکزی، عدم وحدت رویه مالیاتی و استفاده از خدمات دفاتر الکترونیک قضایی در وصول و اجرا و توقیف اموال از جمله این موارد است.

موقعی در ادامه به فعالیت های روابط عمومی و اطلاع رسانی انجمن اشاره کرد و اظهار داشت: نشست ها و جلساتی در زمینه ضمانت نامه های بانکی، مشکلات ایجاد شده در پلیس راهور ناجا، مشکلات ایجاد شده در خصوص توقیف خودرو و نشست ویژه لایحه تجارت برگزار شد.

همچین در زمینه مصاحبه، طراحی های اینفوگرافی و تصویرسازی، محتوای جدید و ... نیز اقداماتی انجام شد. در زمینه مالیات بر ارزش افزوده نیز پیگیری های موثری انجام شد که خوشبختانه منجر به حذف انجمن و معافیت از این قانون شد. یکی از فعالیت های مهم و وقت گیر واحد روابط عمومی انجمن در سال ۱۳۹۸ در حوزه اطلاع رسانی، برگزاری جلسات، پیگیری ها، ارتباط با خبرنگاران و سایر عناصر دست اندر کار در رابطه با طرح لایحه قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس تا زمان تصویب در مجلس بود.

به گفته وی، هماهنگی های مصاحبه های رادیویی، مصاحبه های مطبوعاتی، انعکاس مطالب در کانال ها و سایت ها از جمله این اقدمات بودند. این عضو انجمن ملی لیزینگ ایران درباره اقدامات انجام شده درباره دبیر خانه مرکزی انجمن نیز توضیح داد: دریافت نامه ها، بخشنامه ها و گزارش ها از اتاق ایران و تهران، نهاد ناظر، وزارتخانه ها و سازمان ها، بانک ها، شرکت های دولتی و خصوصی مراکز علمی تحقیقاتی، ارسال بخشنامه ها، گزارشات، دعوت نامه ها و سایر اطلاعات به اعضا و کارگروه ها و ارسال نامه ها و پاسخ نامه های رسیده به نهادها و سازمان ها و پیگیری آن ها از جمله اقدامات صورت گرفته از سوی این بخش است.

موقعی در ادامه گزارش عملکرد سال ۱۳۹۸ در زمینه بین المللی، گفت: ارسال دایرکتوری لیزینگ ایران به ۲۰۱۸  leasingYear Book که در کتاب ۲۰۲۰ مؤسسه WLY چاپ شد. همچنین دریافت گزارش های ژورنال لیزینگ از ALTA عضویت در گروه مدیران وایت کلارک از جمله این موارد است.

سرفصل های طرح مطالعاتی انجام شده در انجمن نیز توضیح داد: در پنج فصل این مطالعات انجام شد که می توان به مطالعه وضعیت صنعت لیزینگ از بعد اقتصادی و نظارتی در ۷ کشور، بررسی وضعیت ایران و شاخص های نظارتی در ۷ کشور، بررسی چالش های صنعت لیزینگ در ایران، جمع بندی و نهایی سازی (بررسی راهکارهای بهبود وضعیت شرکت های فعال در صنعت لیزینگ ایران بر اساس مطالعات تطبیقی از ۷ کشور) و ارائه پیش نویس قانون جامع صنعت لیزینگ در ایران اشاره کرد.

موقعی در ادامه درباره دستاوردهای انجمن از تعامل با تشکل بالادستی گفت: تداوم ارزیابی اتاق ایران از انجمن به عنوان تشکل های اقتصادی برتر، افزایش کمیسیون های تخصصی که انجمن در آن عضو است، انتقال خواسته های انجمن به نهادهای مسئول به طور موثر، اعطای کمک های نقدی بیشتر در مقایسه با سایر تشکل ها در شرایط مساوی و عضویت نماینده انجمن در هیأت نمایندگان اتاق ایران از جمله این موارد است.

دبیرکل انجمن ملی لیزینگ ایران درباره برنامه های آینده این انجمن نیز توضیح داد: تصویت آئین نامه اجرایی لیزینگ سندیکایی و ابلاغ آن به اعضاء برای اجرا، تصویب شیوه نامه اجرایی تأمین مالی شرکت ها از طریق روش عاملیت و تلاش جهت اجرای آن توسط اعضا، ارائه پیش نویس سند اصلاح مقرراتی و قانون لیزینگ، برنامه ریزی جهت برگزاری اولین همایش ملی لیزینگ، انتشار نشریه الکترونیکی و ... از جمله این موارد است.

هنر شما باید تجمیع نظرات باشد

مظفر علیخانی، معاون استان ها و تشکل های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در ادامه این نشست به عنوان نماینده اتاق، گفت: اتاق بازرگانی خانه فعالان اقتصادی است. انجمن لیزینگ نیز از جمله تشکل های توانمند و موثر اتاق بازرگانی است و حضور اعضای این انجمن در اتاق بازرگانی موجب تقویت توان اتاق خواهد شد.

وی افزود: عملکرد هیات مدیره و دستاوردهای انجمن قابل تقدیر است و در شرایطی که کشور با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کند و همچنین به دلیل محدودیت های ناشی از تحریم‌ها به طور حتم نیازمند کمک رسانی بیشتر فعالان اقتصادی دراین عرصه خواهیم بود.

به گزارش ایبنا ، این فعال اقتصادی در ادامه با تاکید بر نقش تشکل ها، گفت: در چنین شرایطی استفاده از خدمات مالی روزنه های تنفسی را در بخش عرضه و تقاضا ایجاد می کند که نقش تشکل ها پل ارتباطی است که اگر به شایستگی از آن استفاده شود شاهد نتایج خوب و موثری خواهیم بود همانطور که یکی از دستاوردهای قاب تقدیر انجمن ملی لیزینگ ایران، معافیت تسهیلات لیزینگ از مالیات بر ارزش افزوده است.

https://naghdineh.ir/page/55181/
لینک مطلب :
چاپ print version