ارائه الحاقیه رایگان به لحاظ علم اکچوئر توجیهی ندارد

رییس پژوهشکده بیمه:

ارائه الحاقیه رایگان به لحاظ علم اکچوئر توجیهی ندارد

نقدینه- رییس پژوهشکده بیمه گفت: ارائه الحاقیه رایگان به لحاظ علم اکچوئر توجیهی ندارد و به لحاظ فنی سبب خدشه به صنعت خواهد شد اما به لحاظ روانی و اخلاقی دارای توجیه است. تناسب حق بیمه و پرداخت خسارت اصلی بدیهی در صنعت بیمه است، اما در جایگاه تصمیم گیری شرایط متفاوت است و بیمه مرکزی به خاطر کاهش شوک روانی این تصمیم را گرفت.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، غدیر مهدوی  در حاشیه همایش روش های مدرن در علوم اکچوئرال در جمع خبرنگاران افزود:  گاهی مصالح بزرگ تر منجر به اتخاذ برخی تصمیمات است و مسلما سود بیمه گر تحت تاثیر قرار می گیرد و امیدواریم شرکت های بیمه در این زمینه فنی تر اقدام کنند.

وی با بیان اینکه بیمه علمی است که محاسبات آن بر اساس احتمالات و تصادف است و کمتر رشته ای به این صنعت شباهت دارد، افزود: بهره گیری از علوم اکچوئرال می تواند به توانمند سازی هرچه بیشتر بیمه کمک شایانی داشته باشد.

رییس پژوهشکده بیمه به جایگزینی نظارت مالی در صنعت بیمه به جای نظارت تعرفه ای در سال های اخیر اشاره کرد و بررسی توانگری مالی شرکت ها را مثال دقیقی در این بحث دانست و افزود: علم اکوئر در زمینه نظارت تعرفه ای و مالی کارآمد است.

مهدوی در پاسخ به این پرسش که دیه در سال جدید افزایش یافت، اما شرکت های بیمه ملزم به ارائه رایگان الحاقیه شخص ثالث هستند و این نکته با علم اکچوئر متناسب نیست، گفت: بیمه شخص ثالث در حالی که سهم کمی در سبد خانوار دارد، اما افزایش قیمت آن تاثیر به سزایی در افکار عمومی دارد و با توجه به افزایش 10 درصدی دیه نسبت به سال قبل تصمیم بر این شد که نرخ شخص ثالث افزایش پیدا نکند تا جامعه با تورم روانی زیان بار در این زمینه مواجه نباشد.

وی  از تصمیمات اخیر هیات عامل بیمه مرکزی نیز خبرداد و اذعان کرد که در جلسه اخیر در خصوص نظارت مالی دقیق، توانگری مالی شرکت ها و نیاز به متخصصین در این زمینه مورد تبادل نظر قرار گرفت.

رییس پژوهشکده بیمه به رایزنی با دانشگاه های اقتصاد، تهران، علامه و شهید بهشتی برای برقراری دوره های تخصصی بیمه و علوم اکچوئر اشاره و عنوان کرد که برای نخستین بار در کشور به همت پژوهشکده بیمه دانشگاه شهید بهشتی از سال 1395 رشته اکچوئر(بیم سنجی) در مقطع دکترا دانشجو می پذیرد. همچنین طبق تفاهم نامه با داشگاه علامه طباطبایی قرار است که در رشته بیمه نیز مقطع دکترا نیز دانشجو پذیرفته شود که این طرح مراحل نهایی خود را می گذراند.

در این همایش یک روزه با حضور مدیران عامل شرکت های بیمه و نماینده بیمه مرکزی، پروفسور یان دان استاد برجسته علوم اکچوئرال از دانشگاه لوون بلژیک نیز حضور داشت. هدف این همایش بهره گیری دقیق و کیفی تر از مباحث علمی روز در این زمینه و نظارت کارا و صحیح در صنعت بیمه است.

https://naghdineh.ir/page/5199/
لینک مطلب :
چاپ print version