اتمام نگارش آیین‌نامه نحوه پرداخت تسهیلات لیزینگ مسکن

گام نخست مراحل صدور مجوز برداشته شد

اتمام نگارش آیین‌نامه نحوه پرداخت تسهیلات لیزینگ مسکن

نقدینه- گام اول از «مراحل صدور مجوز» برای فعالیت شرکت‌های لیزینگ در بازار مسکن، با اتمام نگارش آیین‌نامه مربوط به «نحوه پرداخت تسهیلات لیزینگ مسکن»، برداشته شد.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، راه‌اندازي ليزينگ مسكن و پرداخت تسهيلات بلندمدت خريد از سوی شركت‌هاي ليزينگ به متقاضيان مسكن، يكي از ابزارهاي پيش‌بيني شده در قانون ساماندهي مسكن مصوب سال 87 است كه بعد از 5 سال تاخير در اجراي آن، وزارتخانه‌هاي اقتصاد و دارايي و راه‌وشهرسازي در طول سال 93 جلسات مشتركي در سطح كارشناسي و معاونان وزير براي عملياتي كردن اين ابزار برگزار كردند.
در ماده 14 قانون ساماندهي مسكن، به منظور به‌كارگيري روش‌هاي متنوع و متفاوت از تسهيلات بانكي به عنوان تنها ابزار سنتي تامين مالي مسكن، 4 ابزار جديد پيش‌بيني شده است كه به ترتيب شامل بازار رهن ثانويه، بازار ليزينگ، سرمايه‌گذاري خارجي و صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مي‌شود.

طبق اين قانون، بايد وزارتخانه‌هاي مسوول، ضوابط اجرايي مربوط به اين ابزارها را در طول سال‌هاي اخير تدوين مي‌كردند اما طي سال‌هاي اخير به خاطر مخالفت نظري مقامات وقت با هر نوع پرداخت تسهيلات به متقاضيان مسكن، اجرای قانون معطل ماند.

هم‌اكنون آيين‌نامه مربوط به بازار ليزينگ مسكن در 7 ماده از سوی كميته‌هاي كارشناسي دفتر سياست‌هاي پولي وزارت اقتصاد، دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه‌وشهرسازي، بانك مركزي و كانون شركت‌هاي ليزينگ تدوين شده و قرار است ظرف روزهاي آينده پس از تاييد مقامات ارشد دو وزارتخانه، براي تصويب نهايي به هيات‌دولت ارائه شود.

گزارش  دنياي‌اقتصاد  از جزیيات پيش‌نويس اين آيين‌نامه حاكي است: چنانچه متن نگارش شده به تصويب برسد، شركت‌هاي ليزينگ براي فعاليت در بخش مسكن موظف به اخذ مجوز   از بانك مركزي خواهند شد و بايد مقررات مصوب سال 1386 شوراي پول ‌و اعتبار در زمينه ليزينگ را رعايت كنند.

همچنين بانك مركزي نيز موظف خواهد شد براي تسهيل انواع عمليات ليزينگ در بخش مسكن، ضوابط و مقررات موجود در اين بخش را اصلاح و تكميل كند. از جمله نقاط قوت و مزيت‌هاي پيش‌بيني شده در آيين‌نامه نحوه فعاليت شركت‌هاي ليزينگ مسكن، اجازه استفاده مشروط اين شركت‌ها از يارانه‌هاي دولتي است. طبق ماده 8 اين آيين‌نامه، چنانچه شركت‌هاي ليزينگ در راستاي اجراي برنامه‌هاي حمايتي بخش مسكن، اقدام كنند، مي‌توانند از تسهيلات يارانه‌اي اين بخش در قالب تفاهمنامه مشترك با وزارت راه‌‌‌وشهرسازي برخوردار شوند.

منظور از تسهيلات يارانه‌اي، پرداخت بخشي از نرخ سود تسهيلات به ليزينگي‌ها با هدف كاهش سود تسهيلات ليزينگ براي متقاضيان مسكن است تا به عنوان مثال قيمت تمام شده تسهيلات براي خانه‌اولي‌ها كاهش يابد. در اين آيين‌نامه، شركت‌هاي ليزينگ مجاز به پرداخت تسهيلات خريد مسكن هستند و تمامي بانك‌ها و موسسات اعتباري نيز مجاز به ارائه تسهيلات و خدمات به اين شركت‌ها هستند.

https://naghdineh.ir/page/4510/
لینک مطلب :
چاپ print version