بانک سپه  5.000 میلیارد ریال تسهیلات به طرح های اشتغالزا داد

کامل تقوی نژاد، مدیرعامل :

بانک سپه 5.000 میلیارد ریال تسهیلات به طرح های اشتغالزا داد

نقدینه-مدیرعامل بانک سپه از پرداخت تسهیلات از سوی این بانک به طرح های اشتغالزایی خبر داد و گفت: در راستای استراتژی اصلی این بانک یعنی کمک به فعالیت های مولد، بانک سپه طی سالجاری بالغ بر 5 هزار میلیارد ریال به طرح های اشتغالزا با اولویت طرح های نیمه تمام، توسعه ای و اشتغالزا تسهیلات اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، سیدکامل تقوی نژاد با تاکید بر توجه ویژه بانک سپه به فعالیت های مولد، افزود: سهم بخش های اشتغالزا و مولد از کل تسهیلات پرداختی بانک سپه در سال جاری بالغ بر 60 درصد است.
وی اظهار داشت: این بانک در مجموع طی نه ماهه سالجاری نزدیک به 277 هزار فقره تسهیلات به مبلغ 96 هزار و 700 میلیارد ریال پرداخت کرده که این میزان تسهیلات نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ تعداد 33 درصد و از نظر مبلغ 41 درصد رشد نشان می دهد.
وی با بیان اینکه میزان سپرده های بانک تا پایان آذر ماه سال جاری 394 هزار و 290 میلیارد ریال بوده است، به ایرنا: این میزان سپرده نسبت به سپرده های مدت مشابه سال قبل بالغ بر 20 درصد رشد نشان می دهد.
وی، میزان سپرده های موثر بانک در پایان آذرماه سال جاری را 362 هزار و 208 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: رشد این سپرده ها نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته بالغ بر 20.5 درصد است.
رئیس هیات مدیره بانک سپه اضافه کرد: بانک یادشده طی ده ماهه سالجاری بالغ بر 40 هزار و 468 میلیارد ریال تسهیلات به بخش صنعت پرداخت کرده که این امر بیانگر رشد 21 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.
وی با بیان آنکه اولویت و استراتژی بانک سپه کمک به بخش های مولد جهت تحقق اهداف کلان اقتصادی دولت است، افزود: براساس این استراتژی بانک سپه علاوه بر تسهیلات یادشده به بخش صنعت طی ده ماهه سالجاری بالغ بر 15 هزار و 484 میلیارد ریال نیز به بخش کشاورزی تسهیلات پرداخت کرده که نشان دهنده رشد 65 درصدی این بخش نسبت به مدت مشابه سال قبل است.
مدیرعامل بانک سپه، میزان تسهیلات پرداختی این بانک به بخش بازرگانی در مدت یادشده را 32 هزار و 69 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: این میزان تسهیلات نسبت به مدت مشابه سال گذشته 31 درصد رشد نشان می دهد.
تقوی نژاد، توجه بانک سپه به رفع نیازهای ضروری مردم را از دیگر برنامه های مهم بانک سپه عنوان کرد و گفت: در این راستا از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از840 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه به بیش از 24 هزار متقاضی پرداخت شده که بیانگر رشد 365 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 92 می باشد.
وی با بیان آنکه رشد تسهیلات پرداختی برای خرید لوازم خانگی و کالای اساسی بادوام در ده ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 265 درصد بوده، ادامه داد: بانک سپه در ده ماهه سال جاری 95 هزار فقره تسهیلات به مبلغ 6 هزار و 200 میلیارد ریال به منظور خرید لوازم خانگی و کالاهای اساسی به متقاضیان پرداخت کرده است.
تقوی نژاد تصریح کرد: اگرچه ماهیت بانکداری اقتضا می کند که سودآوری و منطق اقتصادی بر تمام فعالیت ها حاکم باشد، اما بانک سپه در شرایط موجود خاستگاه خود را در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و تحقق اهداف مستمر در اقتصاد مقاومتی، توزیع عادلانه منابع، کمک به رفع محرومیت در مناطق کمتر توسعه یافته کشور، مشارکت در امور زیربنایی، همکاری در اجرای سیاست های کلان دولت تدبیر و امید از جمله خرید تضمینی گندم و تامین کالای اساسی در دوران تحریم و مواردی از این دست متمرکز کرده است.
مدیرعامل بانک سپه با اشاره به عاملیت این بانک در خرید تضمینی گندم به عنوان طرح ملی و استراتژیک، گفت: این بانک طی سه سال اخیر بیش از 12 هزار میلیارد ریال تسهیلات با نرخ عقود مبادله ای برای خرید تضمینی گندم اختصاص داده تا گندمکاران در دریافت پول خود با مشکل مواجه نشوند.
وی افزود: طی سالجاری بالغ بر 71 هزار میلیارد ریال جهت اجرای طرح ملی خرید تضمینی گندم به کشاورزان پرداخت شد که از این میزان 31 هزار میلیارد ریال آن با همکاری معاونت راهبردی ریاست جمهوری و بانک مرکزی و توسط بانک های سپه، صادرات، تجارت و ملت تامین شده است.
تقوی نژاد با اشاره به تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداختی توسط بانک سپه به زوج های جوان، اظهار داشت: طی نه ماهه سالجاری بالغ بر 660 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به بیش از 22 هزار زوج جوان پرداخت شده است.
وی، تسهیلات پرداختی بانک سپه به بخش مسکن روستایی را حدود 3 هزار و 500 میلیارد ریال ذکر و تصریح کرد: این تسهیلات بابت بهسازی و نوسازی مسکن روستائیان کشور پرداخت شده است.
تقوی نژاد با بیان آنکه توجه به پروژه جایگزینی خودروهای فرسوده از دیگر برنامه های مهم بانک سپه است، افزود: تاکنون بانک سپه در جایگزینی بیش از 15 هزار دستگاه خودروی فرسوده مشارکت کرده و بابت آن بالغ بر یک هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است.
رئیس هیات مدیره بانک سپه، حضور فعال و اثرگذار این بانک در تامین مالی طرح ها و پروژه های نفت و گاز را از دیگر برنامه های مهم بانک سپه عنوان کرد و افزود: این بانک عاملیت تامین مالی طرحها و پروژه های شرکت نفت و گاز پارس (طرح های توسعه فازهای 14، 13، 22 تا 24) میدان گازی مشترک پارس جنوبی به مبلغ دو میلیارد دلار را از محل واریز بانک مرکزی برعهده گرفته است.
وی گفت: عاملیت تامین مالی طرح ها و پروژه های تحت پوشش شرکت ملی نفت ایران به مبلغ 2 میلیارد دلار از محل منابع ارزی داخلی بانک از دیگر اقدامات شایسته بانک سپه در عرصه نفتی کشور است.
تقوی نژاد با بیان آنکه پیش دریافت اعتبار اسنادی بانک سپه در سال جاری بالغ بر 4 هزار و 363 میلیارد ریال بوده است، اظهارداشت: این میزان در مقایسه با سال قبل بالغ بر 163 درصد رشد داشته است.
وی، میزان رشد تعهدات ضمانتنامه های ارزی در ده ماهه سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل را 105 درصد ذکر و خاطرنشان کرد: مانده سپرده های نقدی ضمانتنامه های بانک سپه طی ده ماهه سالجاری به رقم 4 هزار و 321 میلیارد ریال رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد 77 درصدی نشان می دهد.
رئیس هیات مدیره بانک سپه از وصول 13 هزار و 770 میلیارد ریال از مطالبات بانک اعم از اصل، سود و وجه التزام تا پایان آذر ماه سالجاری خبر داد و گفت: از مبلغ فوق بیش از 9 هزار و 525 میلیارد ریال یعنی حدود 70 درصد مربوط به اصل این مطالبات است.
وی افزود: 68 درصد از مبلغ وصولی مطالبات مربوط به مطالبات سررسید گذشته، 21 درصد مربوط به مطالبات معوق و 11 درصد هم سهم وصولی از مطالبات مشکوک الوصول طی نه ماه سالجاری است.
مدیرعامل بانک سپه گفت: بیشترین میزان وصولی مطالبات معوق طی نه ماه سالجاری مبلغ 6 هزار میلیارد ریال مربوط به بخش بازرگانی است که حدود 44 درصد از کل مطالبات وصولی را شامل می شود.
وی، سهم سایر بخش های اقتصادی از وصولی های مطالبات معوق را به ترتیب خدمات 24 درصد، مسکن و ساختمان 15 درصد، صنعت و معدن 13 درصد و کشاورزی 4 درصد عنوان کرد و گفت: این نسبت ها بیانگر همراهی بانک و عدم فشار به واحدهای تولیدی جهت پرداخت بدهی های معوق آنها است.
رئیس هیات مدیره بانک سپه در ارتباط با مسکن روستایی به کمک بهسازی و نوسازی آنها، گفت: این بانک بالغ بر 3500 میلیارد ریال بابت این امر طی سالهای اخیر اختصاص داده است.
تقوی نژاد با بیان آنکه ارائه تسهیلات به افراد معرفی شده از سوی کمیته امداد و سازمان بهزیستی از دیگر اقدامات بانک سپه است، افزود: این بانک در قالب تسهیلات قرض الحسنه مشاغل خانگی به افراد معرفی شده از سوی کمیته امداد و سازمان بهزیستی بیش از 1300 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است.
مدیرعامل بانک سپه با اعلام آنکه مجموع عقود مبادله ای این بانک در ده ماهه سالجاری 52 هزار و 130 میلیارد ریال بوده، افزود: این میزان تسهیلات در قالب عقود مبادله ای در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 272 درصد رشد نشان می دهد.
وی با بیان آنکه سرمایه این بانک 72 هزار و 120 میلیارد ریال برآورد می شود، ادامه داد: با همراهی دولت تدبیر و امید سرمایه بانک از 8 هزار و 559 میلیارد ریال به 72 هزار و 120 میلیارد ریال افزایش پیدا کرده که این امر بیانگر رشد 9 برابری نسبت به قبل است.
تقوی نژاد با اشاره به آنکه بهبود نسبت کفایت سرمایه از جمله اقدامات مهم و تاثیرگذار صورت گرفته در بانک سپه طی سالجاری است، اظهار داشت: این شاخص (نسبت کفایت سرمایه) در ده ماهه سالجاری از منفی 0.19 درصد در سال گذشته به 4.15 درصد مثبت در سالجاری رسیده که بیانگر رشد قابل توجه این نسبت است.
** اجرای طرح جدید پرداخت تسهیلات در کوتاه ترین زمان ممکن
تقوی نژاد  در گفتگو با ایرنا، از طرح جدید بانک سپه برای پرداخت تسهیلات در کوتاه ترین زمان ممکن و با حداقل مراجعه متقاضیان خبر داد و گفت: به منظور تسریع در روند اعطای تسهیلات و افزایش رضایتمندی مشتریان، طرح اعطای سیستمی تسهیلات با حداقل مراجعه متقاضیان به بانک در دست بررسی و مهیا کردن شرایط لازم برای اجرا است.
وی افزود: براساس این طرح و با توجه به ایجاد زیرساخت های الکترونیکی، درنظر است تا خدمات اعتباری به شکل مجازی به مشتریان بانک ارائه شود تا شاهد کاهش و حذف سفرهای درون شهری مشتریان و از سوی دیگر افزایش سرعت ارائه خدمات در بانک باشیم.

https://naghdineh.ir/page/3977/
لینک مطلب :
چاپ print version