پدیده شاندیز موسسات اعتباری را هم درگیر کرد

پدیده شاندیز موسسات اعتباری را هم درگیر کرد

نقدینه -تخلفات شرکت پدیده شاندیز، سپرده گذاران موسسات اعتباری مرتبط و غیر مرتبط با این شرکت را دچار مشکل کرده است.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، پس از رسانه ای شدن موضوع ارائه تسهیلات سه موسسه اعتباری به شرکت پدیده شاندیز در روزهای اخیر شاهد مراجعات مکرر سپرده گذاران و بروز تنش هایی در برخی از شعب این موسسات بوده ایم.

نگرانی سپرده گذاران با آگاهی از مبالغ تسهیلات اعطایی توسط این موسسات به شرکت پدیده شاندیز بیشتر شده و منجر به درگیری هایی در برخی شعب استان های شرقی کشور از جمله استان خراسان رضوی و شهر مقدس مشهد شد. تا آنجا که برخی مؤسسات برای پرداخت سپرده ها به سپرده گذاران، مجبور به صدور چک هایی با سررسید 2 و 3 ماه آینده شده اند.

مشکلات به وجود آمده برای یکی از این موسسات باعث ایجاد ترس در سپرده گذاران موسسات نامرتبط با پدیده شاندیز شده و شعب موسسات دیگر را که هیچ ارتباطی با شرکت پدیده شاندیز نداشته و در حال طی مراحل قانونی اخد مجوز هستند درگیر کرده است.

خبرگزاری آنا در همین رابطه طی گزارشی نوشت: صورت‌های مالی شرکت "ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز" در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۲ نشان می‌دهد که سه موسسه مالی و اعتباری میزان،‌ عسکریه و اعتماد ایرانیان( ادغام شده) تسهیلات مالی قابل توجهی را به این شرکت ارائه کرده‌اند.

روابط عمومی یکی از این موسسات با انتشار اطلاعیه ای به نقل از رییس هیات مدیره خود، شایعات در مورد ورشکستگی این موسسه را کذب خوانده و اظهار داشته است: «در چند روز گذشته مشاهده شده است که برخی افراد شایعاتی را متوجه برخی از موسسات مالی و اعتباری معتبر نموده اند. در حالی که این که شایعات کاملا بی اساس و کذب محض است.»

در این اطلاعیه با اشاره به پرداخت تسهیلات از سوی چند بانک و موسسه به پروژه های پدیده خاطر نشان شده است:  تسهیلات اعطایی مؤسسه میزان به پدیده همچون سایرین با اخذ وثایق و تضمینات، چند برابر وجوه پرداختی انجام شده است و در این زمینه جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد، در صورتی که نیاز باشد مبالغ پرداختی از محل تضامین و در اسرع وقت تسویه خواهد شد.

نکته قابل تامل در این ماجرا این است که موسسه میزان که بخشی از منابع خود را به عنوان تسهیلات به شرکت پدیده شاندیز اعطا کرده در حال طی مراحل اخذ مجوز بوده و مشکلات به وجود آمده هیچ تاثیری در روند بررسی های بانک مرکزی و صدور مجوز نخواهد داشت.

رییس کل بانک مرکزی نیز روز دوشنبه در حاشیه چهارمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت در جمع خبرنگاران اعلام کرد: هم اکنون مسالهه صدور مجوز براي مؤسسه ميزان مطرح است که در صورت ارائه اسناد و مدارک لازم به بانک مرکزي و مطابقت آن با ضوابط بانک مرکزي اين مجوز صادر خواهد شد.

وي در پاسخ به سؤالي مبني بر اينکه ادغام اين مؤسسه با مؤسسات يا بانک هاي ديگر مطرح است نيز گفت: خير، چنين موضوعي مطرح نيست.»

حمید تهرانفر، معاون نظارتی بانک مرکزی نیز در این همایش با تاکید بر مشخص شدن وضعیت موسسات بدون مجوز تا پایان سال جاری اظهار داشت: 6 موسسه در حال طی مراحل پایانی دریافت مجوز هستند.

گزارش از: مریم یعقوبی

 

https://naghdineh.ir/page/3358/
لینک مطلب :
چاپ print version