بیش از یک میلیون بیمه نامه شخص ثالث کد یکتا دریافت کردند

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی:

بیش از یک میلیون بیمه نامه شخص ثالث کد یکتا دریافت کردند

نقدینه- اجراي طرح كد يكتا با هدف استاندارد كردن اقلام اطلاعاتي و نظارت پيشگيرانه درحوزه رشته شخص ثالث و حوادث سرنشين از اول مهرماه با ابلاغ بخشنامه اي از سوي بيمه مركزي به شركت هاي بيمه كليد خورد.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، سيد قاسم نعمتي با ارائه گزارشي از روند اجراي اين طرح گفت: نظارت پيشگيرانه، يكي از اهداف مورد نظر بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران براي راه اندازي سامانه نظارت و هدايت الكترونيكي (سنهاب)، بود كه تا حد ممكن، بخش هايي از وظايف نظارتي بيمه مركزي، به گونه اي همزمان با صدور هر بيمه نامه يا پرداخت خسارت به انجام رسد. لذا مطالعات و اقدام هايي در توسعه سامانه سنهاب انجام شد و رشته شخص ثالث و حوادث راننده، هم به لحاظ ميزان پرتفو و دارا بودن ملاحظات قانوني و هم به لحاظ اهميت آن، براي آغاز عمليات مكانيزه و پيشگيرانه نمودن نظارت انتخاب شد.
وي افزود: چشم انداز طرح، دريافت اطلاعات صدور قبل از چاپ بيمه نامه شخص ثالث از شركت هاي بيمه و بررسي و ارائه كد يكتا و چاپ آن بر روي بيمه نامه ها توسط شركت بود كه با رهنمود و حمايت هاي رياست كل، هيات عامل بيمه مركزي و همكاري مجدانه همه شركت هاي بيمه مقدمات اجراي طرح فراهم شد و با صدور بخشنامه اي از تاريخ ۱۳۹۶.۰۷.۰۱اين طرح اجرايي شد.
نعمتي در تشريح جزئيات اين طرح، استاندارد كردن اقلام اطلاعاتي و نظارت پيشگيرانه در حوزه رشته شخص ثالث و حوادث سرنشين، ايجاد زيرساخت لازم براي اجراي تكاليف قانوني مرتبط به بيمه شخص ثالث (طرح تحول صنعت بيمه و موضوع بيمه الكترونيك، تكاليف موصوف در قانون بيمه شخص ثالث، تكاليف مرتبط به مديريت حمل نقل و سوخت، تكاليف مرتبط با قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز و ...)، شناسايي و پيشگيري از برخي تقلب،اشراف اطلاعاتي صنعت بيمه و بيمه مركزي در رشته شخص ثالث (براي تصميم گيري ها، تحقيقات، دسترسي به آمار و اطلاعات دقيق و بموقع و ...) و فراهم نمودن زيرساخت لازم براي طرح هاي مبتني بر اينترنت، از جمله بيمه الكترونيك در رشته شخص ثالث، امكان پاسخ دهي آنلاين به استعلام ها، كارتي نمودن بيمه نامه شخص ثالث را از مهمترين اهداف طرح كد يكتا دانست.
مديركل فناوري اطلاعات و ارتباطات بيمه مركزي افزود: از زمان آغاز طرح تا كنون، تعداد ۱,۰۵۶,۸۳۸بيمه نامه شخص ثالث كنترل و كد يكتاي بيمه مركزي دريافت نموده اند و تعداد ۱۵۵مورد بيمه نامه فاقد شرايط تخصيص كد بوده اند.
لازم به ذكر است، از آنجا كه در ادامه تحقق اهداف دولت الكترونيك، سامانه فوق، مبناي مراوده اطلاعاتي بين صنعت بيمه با ساير صنايع و دستگاه ها اعم از قوه قضائيه، ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، ناجا، ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت و ... خواهد بود و صرفا بيمه نامه هاي داراي كد يكتاي بيمه مركزي معتبر و در مراودات فوق لحاظ خواهد شد، لازم است بيمه گزاران محترم هنگام دريافت بيمه نامه از شركت هاي بيمه، وجود كد يكتا بر روي بيمه نامه خود را كنترل نمايند و مي توانند با مراجعه به سايت بيمه مركزي به آدرس www.centinsur.ir از اصالت بيمه نامه و كد يكتاي آن اطمينان حاصل نمايند.
https://naghdineh.ir/page/29514/
لینک مطلب :
چاپ print version