دارایی های آزادشده بر اساس اولویت در حال هزینه است

قائم مقام بانک مرکزی:

دارایی های آزادشده بر اساس اولویت در حال هزینه است

نقدینه- قائم مقام بانک مرکزی عنوان کرد که دارایی‌های بلوکه شده ای که آزاد و در اختیار ایران قرار گرفته‌اند طبق اولویت‌های بانک مرکزی و نیاز اقتصاد در حال هزینه است.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، اکبر کمیجانی با اشاره به اینکه دارایی‌های بلوکه شده براساس زمانبندی آزاد و در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت و مجاز به بهره‌برداری از آن است اظهار داشت: این منابع در زمان مورد نیاز در امر ورود کالاهای اساسی و ضروری، مواد غذایی و دارویی همچنین برای واردات گروههای ده‌گانه‌ای که از طریق نرخ ارز مبادله‌ای وارد می شوند مورد استفاده قرار گرفته و مثل سایر ذخایر ارزی بانک مرکزی هزینه می‌شود.

وی در مورد اینکه تاکنون چه میزان از 7.4 میلیارد دلار دارایی های بلوکه شده‌ای که طبق توافق ژنو آزاد شد، هزینه شده است اعلام کرد که نمی توانیم علامت‌گذاری کنیم که کدام پول مصرف شده چون در کنار آن سایر درآمدهای ارزی وجود داشته و بانک مرکزی از مجموع آن استفاده می کند؛ بنابراین از منابع واریز شده به حساب بانک مرکزی به حدی که نیاز اقتصاد و تولید مرتفع شود بهره برداری خواهد شد.

به گزارش ایسنا، طبق توافقات هسته‌ای بین ایران و 1+5 در مرحله اول آزادسازی دارایی های ناشی از فروش نفت ایران که به دلیل تحریمها بلوکه شده بود حدود 4.2 میلیارد دلار و طی هشت قسط به حساب بانک مرکزی واریز شد . همچنین با تمدید مذاکرات توافق شد تا 2.8 میلیارد دلار دیگر در شش مرحله در اختیار کشورمان قرار گیرد که وعده ها محقق و در پایان مرحله دوم در مجموع حدود هفت میلیارد دلار از منابع ارزی به کشورمان بازگشت.

بر اساس این گزارش، با تمدید مجدد مذاکرات هسته ای بازهم قرار شد تا در حد 4.9 میلیارد دلار دیگر از سرمایه‌های ایران در بانک‌های خارجی در قالب اقساط 490 میلیون دلاری آزاد و منتقل ‌شود.

این درحالی است که اخیرا اولین قسط 490 میلیون دلاری از دور سوم به حساب بانک مرکزی واریز شد و مجموع دریافتی را به هفت میلیارد و 490 میلیون دلار رساند.

 با آزاد شدن و دریافت تمامی اقساط باقی مانده حدود 11.9 میلیارد دلار از دلارهای نفتی بلوکه شده ایران آزاد و در دسترس قرار خواهد گرفت.

 

https://naghdineh.ir/page/2703/
لینک مطلب :
چاپ print version