بازیگران جدید بازار ارز در تور بانک مرکزی

بازیگران جدید بازار ارز در تور بانک مرکزی

نقدینه- بانک مرکزی در پی اشتیاق معامله گران بازار ارز به فروش دلار و انواع اسعار به دلالان سلیمانیه و اربیل کردستان این بار برخورد با فروش ارز به این فعالان را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، چندی است سمت و سوی معاملات بازار ارز تهران با توجه به تفاوت قیمتی در بازار کشور همسایه تغییر کرده است. با رشد نرخ دلار در منطقه سلیمانیه و افزایش فاصله آن با بازار داخلی، تقاضا در پاسا‌ژ افشار برای خرید ارز ارزان‌تر و فروش آن در منطقه یاد شده بالا رفته است.
ناگفته نماند که چرخش نگاه معامله‌گران بازار ارز به سمت منطقه سلیمانیه و اربیل کردستان دلیل دیگری برای ارتقای نرخ دلار در بازار بوده است.
از آنجایی که نرخ دلار درخارج از مرزهای ایران و به خصوص در منطقه کردستان نسبت به بازار ایران متفاوت است همین امر باعث شده تا دلالان کرد انواع ارز به خصوص دلار را با نرخ های بالاتری از صرافان و دلالان بازار خریداری کنند که در نهایت این امر دلیلی برای رشد قیمت ها در بازار است.
از طرفی بالابودن قیمت خرید دلار توسط کردها نیز باعث اشتیاق فروش ارز به آنها شده و بر همین اساس بسیاری از دلالان بازار اقدام به فروش ارز به کردها می‌کنند که این مساله خروج ارز از مرزهای کشور را در پی دارد.
شنیده ها از بازار ارز تهران حاکی است که این بار بانک مرکزی در هفته های اخیر برخورد هایی را با صرافان و دلالانی که ارز خود را به کردها می فروختند آغاز کرده است؛ به نحوی که نه تنها اطلاعات مربوط به خریداران کرد را از دلالان و صرافان دربافت کرده بلکه حتی با فروشندگان ارز به آنها نیز برخورد می‌کند.
بر همین اساس فضای بازار تهران که چندی پیش متاثر از خرید و فروش های فعالان و صرافان با منطقه سلیمانیه عراق بود و منجر به افزایش قیمت در این بازار شده بود این بار روندی معکوس به خود گرفته است.
به اعتقاد فعالان بازار، بالا رفتن نرخ فروش در منطقه سلیمانیه کردستان عراق منجر به فاصله‌گیری قیمت از بازار تهران و در نتیجه تلاش معامله‌گران برای خرید ارز ارزان‌تر از بازار داخلی و خروج آن به‌سوی کشور همسایه شد و حتی با وجود افزایش در سمت معاملات نقدی، نرخ دلار فردایی نیز شاهد تغییراتی بود.
به گفته فعالان، خوشبینی به رشد قیمت ها موجب شد که بازیگران آتی با احتیاط بیشتری معاملات فردایی خود را انجام دهند.
براساس آخرین اطلاعاتی که رأسا توسط صرافی‌های مجاز به سامانه نظارت ارز (سنا) ارسال و در پایگاه www.sanarate.ir ثبت می‌شود، نرخ متوسط معاملات نقدی اسعار عمده در روز سه شنبه مورخ ۱۲بهمن‌ماه ۱۳۹۵، در صرافی‌های مجاز به گونه ای بوده که نرخ خریددلار آمریکا ۳۷۹۶تومان و فروش آن نیز ۳۸۰۲تومان بود. همچنین نرخ فروش دلار بر اساس سامانه سنا نیز در روز پنج شنبه ۳۸,۰۶۶ریال است.
صرافان بازار آزاد نیز نرخ دلار را از روز شنبه تا چهارشنبه هفته گذشته با طی روندی نزولی به ترتیب از ۳۸۶۰تومان، ۳۸۵۰تومان، ۳۸۲۹تومان، ۳۸۱۹تومان به ۳۸۱۷در روز های پایانی هفته کاهش دادند. همچنین دلار روز پنج شنبه با نرخ ۳۸۱۷تومان معامله می شد.  منبع: ایبِنا
https://naghdineh.ir/page/22683/
لینک مطلب :
چاپ print version