پیروزی ترامپ، بورس ایران را سرخ پوش کرد

گزارش نقدینه از معاملات سهام

پیروزی ترامپ، بورس ایران را سرخ پوش کرد

نقدینه- در حالی که تمام دنیا انتظار پیروزی دموکرات ها را می کشیدند و بسیاری از پیش بینی ها خبر از رئیس جمهور شدن کلینتون می داد، نام دونالد ترامپ ناگهان از صندوق آرا ایالت های بزرگ آمریکا بیرون آمد و وی چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا شد.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، با توجه به پیشینه ذهنی که از زمان تبلیغات مربوط به انتخابات در مورد ترامپ و رویکردهای وی در صورت رئیس جمهور شدن، ایجاد شده بود، بورس های جهان به محض اعلام خبر پیروزی ترامپ با واکنش های سریع و هیجانی مواجه شدند.

به طوریکه شاخص بورس های بزرگ آسیا، اروپا و آمریکا با سیر نزولی روی شیب تند مواجه شدند. با این حال قیمت طلا در بازارهای جهانی سیر صعودی به خود گرفت که این روند قابل پیش بینی بود.

فضای حاکم بر بورس ایران به دنبال انتشار خبر پیروزی ترامپ در انتخابات کاملا هیجانی شد و شاخص کل بورس با افت کم سابقه 1459 واحدی مواجه شد و تا رقم  78 هزار و 411 واحدی عقب نشینی کرد.

بنابراین گزارش امروزیک میلیارد و 201 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از 2 هزار و 911 میلیارد ریال در 85 هزار و 696 نوبت داد و ستد شد و همه شاخص های اصلی بازار سرمایه کاهش یافتند. بطوریکه شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) 515 واحد، شاخص کل (هم وزن) 338 واحد، شاخص قیمت (هم وزن) 269 واحد، شاخص آزاد شناور 1811 واحد و شاخص بازار اول 1119 واحد و شاخص بازار دوم 2629 واحد پایین آمدند.

امروز بازار سهام در جوی کاملا هیجانی با صف ای فروش در صنایع مختلف مواجه شد و گروه معدنی، فلزی و پالایشی و خودرو با بیشترین کاهش قیمت، بالاترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشته و آن را پایین کشیدند.

نمادهای فولاد مبارکه، نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت بندرعباس، چادرملو، صنعتی و معدنی چادرملو، ایران خودرو و سرمایه گذاری غدیر بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

همچنین امروز حق تقدم صنایع کاشی و سرامیک سینا، بیمه آسیا، لامیران، فراورده های معدنی ایران و حفاری شمال از بیشترین رشد قیمت مواجه بودند.

حق تقدم لیزینگ رایان سایپا، حق تقدم سیمان کردستان، حق تقدم سیمان شرق، حق تقدم معدنی و صنعتی گل گهر و حق تقدم سرمایه گذاری اعتبار ایران نیز با بیشترین کاهش قیمت مواجه شدند.

با این حال کارشناسان و مسئولان بازار سرمایه معتقدند که این روند در بازار سهام موقتی بوده و با گذشت زمان وضعیت معاملات سهام به حالت عادی باز خواهد گشت. ضمن این که خواسته کارشناسان و مسئولان بازار سرمایه از سهامداران جزء این بود که در این شرایط تصمیم عجولانه و شتابزده نگرفته و اجازه ندهند جو هیجانی موجود به ضررشان تمام شود.

گفتنی است شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار هم در واکنش به افت شاخص بورس به دلیل نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به سهامداران توصیه کرد که در تحلیل های خود به عوامل بلندمدت نگاه بیشتری داشته باشند.

وی با بیان این که بهتر است مردم در تحلیل های خود همه عوامل دخیل در بازار سرمایه را در نظر بگیرند، اعلام کرده که تجربه نشان داده است که عوامل بلند مدت تاثیر اصلی را بر روابط و چشم انداز اقتصادی دارد و با توجه به افزایش صادرات و رشد اقتصادی کشور طی ماه های گذشته و نیز اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، چشم انداز مثبتی در بورس وجود دارد.

به گفته محمدی تحولات کنونی گذار و روانی بوده و بهتر است سرمایه گذاران تحلیل منطقی را دستمایه صمیم های خود در بازار سرمایه قرار دهند.

نگاهی به گذشته نشان می دهد که بازار سهام ایران نسبت به بسیاری از اتفاقات همواره عکس العمل های شدید نشان داده و فعالان خبره بازار تقریبا به این نوع جو ها عادت کرده و اقدام به تصمیم گیری سریع نمی کنند اما تازه واردان بازار سهام معمولا در این شرایط تت تاثیر جو قرار گرفته و باعث بالا و پایین شدن های غیر منطقی شاخص می شوند.

به نظر می رسد افزایش آگاهی و داشتن دید بلند مدت به بازار سرمایه می تواند در چنین شرایطی از بروز رفتارهای هیجانی جلوگیری کرده و مانع از بالا و پایین شدن های شدید در شاخص شود.

نویسنده: الهام حدادی

 

https://naghdineh.ir/page/20448/
لینک مطلب :
چاپ print version