کمتر از 10.000 میلیارد تومان در بانک ها نقدینگی داریم

مدیرعامل موسسه کوثر در پاسخ به نقدینه:

کمتر از 10.000 میلیارد تومان در بانک ها نقدینگی داریم

نقدینه- مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر گفت: اکنون نظام بانکی کشورمان کاملا قفل شده است و نقدینگی کافی را برای اعطای تسهیلات ندارد.

عیسی رضایی در گفت و گو با پایگاه خبری نقدینه در مورد وضعیت کنونی نظام بانکی اظهار داشت: در شرایط کنونی، منابعی برای اعطای تسهیلات جدید وجود ندارد.

وی با تاکید بر این که بانک های تمامی منابع خود را تسهیلات داده اند، اضافه کرد: از این پس باید منتظر آزادسازی منابع بلوکه شده بانک ها در قالب مطالبات معوق برای اعطای تسهیلات جدید باشیم.

مدیرعامل موسسه کوثر با اشاره به این نکته که منابع جدیدی به بانک ها تزریق نمی شود، خاطرنشان کرد: هرچه هست همانی است که در بانک ها موجود بوده و تسهیلات داده شده است.

وی بازگشت اقساط تسهیلات را هم بسیار کند خواند و تاکید کرد: تنها راهکار در شرایط کنونی این است که واحدهای تولیدی شفاف شناسایی شوند و مجموع نیازهای آنها شناسایی شود و دولت همان میزان منابع را به بانک ها تزریق کند تا این منابع، به صورت هدایت شده به سوی آن واحدهای تولیدی سوق پیدا کند.

رضایی کنترل نقدینگی و جلوگیری از ورود نقدینگی جدید به بازار را اقدام مناسبی خواند و در عین حال تاکید کرد: چنانچه قرار است واحدهای تولیدی واقعی مورد حمایت قرار گیرند باید منابع جدید به بانک ها تزریق شود.

وی با تاکید بر این نکته که میزان نقدینگی با جمع سپرده ها متفاوت است، گفت: هم اکنون مجموع نقدینگی کشور حدود 650 هزار میلیارد تومان است اما باید دید که چقدر از این نقدینگی در دسترس بانک ها است تا تسهیلات جدید داده شود.

مدیرعامل موسسه کوثر نقدینگی در دسترس بانک ها را در شرایط کنونی زیر 10 هزار میلیارد تومان خواند و ادامه داد: فقط این میزان منابع را می توان به صورت تسهیلات جدید به متقاضیان اعطا کرد.

وی در عین حال اضافه کرد: بانک ها روی بازگشت اقساط حساب می کنند که آن هم وجود ندارد و یکسره تمدید می شود.

رضایی بار دیگر تاکید کرد که راهی جز تزریق نقدینگی جدید از سوی دولت به بانک ها و آن هم به صورت حساب شده وجود ندارد.

وی وضعیت نقدینگی موسسه کوثر را از همه بانک ها بهتر ذکر کرد و گفت: ما نیاز به نقدینگی نداریم و وضع موسسه از همه بانک ها و موسسات اعتباری در این زمینه بهتر است.

به گفته رضایی، موسسه کوثر بالغ بر 120 هزار میلیارد ریال منابع دارد که عمده آن را تسهیلات داده است.

وی با اشاره به این نکته که موسسه کوثر در بازار بین بانکی بسیار فعال است، در مورد اضافه برداشت از بانک مرکزی گفت: اضافه برداشت های خرده و ریز داریم که آن هم با بازپرداخت تسهیلات بین بانکی، متعادل می شود.

مدیرعامل موسسه کوثر سرمایه کنونی این موسسه را سه هزار میلیارد ریال عنوان کرد و یادآور شد: چهار ماه است که تقاضای افزایش سرمایه موسسه به 6 هزار میلیارد ریال را از محل آورده سهامداران به بانک مرکزی ارائه کرده ایم و همچنان در حال بررسی است.

وی رقم پیش بینی سود موسسه کوثر را برای سال مالی جاری حدود 240 ریال ذکر کرد و اظهار داشت: تمام تلاش خود را به کار می بندیم که معادل سود سالیانه  بانک به سهامداران خود سود پرداخت کنیم.

https://naghdineh.ir/page/1941/
لینک مطلب :
چاپ print version