بورس نصفه نیمه به مدار بازگشت

جمع آوری صف های فروش

بورس نصفه نیمه به مدار بازگشت

نقدینه- بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد تشدید تلاش‌ها برای به تعادل رساندن بازار بود که علاوه بر جمع‌آوری صف‌های فروش با خرید برخی از نمادهای شاخص‌ساز نیز همراه شد.

در حالی که دیروز در نمادهای بانکی تلاش قابل ملاحظه‌ای برای جمع‌آوری صف‌های فروش صورت گرفت و اکثر نمادها به تعادل نسبی رسیدند اما در گروه خودرویی بخشی از صف‌های فروش دست نخورده باقی ماند. در همین حال برخی از معامله‌گران احتمالا با سهم قابل ملاحظه صندوق توسعه تلاش کردند با خرید سهام خلیج فارس و فولاد مبارکه شاخص را مثبت کنند که در نهایت کارگر نبود و شاخص با کاهش 68واحدی به رقم 72هزار و 120واحد رسید.

هم اکنون اکثر معامله‌گران چشم به تزریق نقدینگی به بازار دارند به ویژه آنکه افت چند روز اخیر موجب فشار قابل ملاحظه به خریداران اعتباری بازار شده و سطح اعتباری بازار در حال کاهش است. در همین حال به نظر می‌رسد با دامنه نوسان و حجم مبنا برخی از نمادها متعادل نشده و احتمالا به زودی پای ضوابط رفع گره به بازار باز خواهد شد.
در کنار تحولات درون بازار دیروز در خارج از بازار تلاش‌های قابل ملاحظه‌ای برای کاستن از هیجان‌های بازار ارز به چشم می‌خورد. در همین رابطه وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره نوسان‌های اخیر در بازار ارز گفت: انتظار ما وضع با ثبات در بازار ارز و سرمایه است.
در گروه غذایی دیروز شرکت صنعتی پارس مینو با سرمایه جدید 630 میلیارد ريال در پیش‌بینی عملکرد شش ماهه حسابرسی نشده (اصلاحیه) سال مالی منتهی به 29/12/93 سود هر سهم خود را 511 ريال اعلام کرده که در شش ماهه موفق به پوشش 13 درصدی آن شده است. لازم به ذکر است این شرکت اخیرا 50 در‌صد افزایش سرمایه از محل سود انباشته داشته است.

در گروه معدنی دیروز برخی از نمادهای سنگ‌آهنی با صف فروش مواجه بودند در کنار کاهش قیمت جهانی نگرانی از تنظیم یک طرفه عوارض معدنی در لایحه بودجه نیز بازار را آزار می‌دهد. در مورد سنگ‌آهن عضو هیات مدیره انجمن تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان سنگ‌آهن ایران گفت: سهم ایران از بازار جهانی صادرات در سنگ‌آهن از 7/1 به 9/0 درصد رسیده است.  

در گروه ساختمانی دیروز برخی نمادها تا صف خرید نیز پیش رفتند؛ هر چند نمادهای با کاهش قیمت نیز کم نبودند. در این گروه شرکت سخت آژند درآمد هر سهم سال مالی 94 را با رشد 114 درصدی مبلغ 776 ریال اعلام کرده است. این شرکت بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده در پایان سال مالی 93 موفق به پوشش 5/72 درصدی درآمد اعلامی شده است.
به گزارش «سنا»، شرکت پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریور 94 را در تاریخ 9 شهریور 93 مبلغ 602 ریال و مطابق اطلاعیه جدید 776 ریال اعلام کرده است.
شرکت پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریور 93 را در تاریخ 20 شهریور 92، مبلغ 420 ریال و در تاریخ‌های 14 آبان 92 به‌صورت حسابرسی‌شده، 14 بهمن 92 و 3 اردیبهشت 93، مبلغ 421 ریال و در تاریخ 30 تیر93 مبلغ 503 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورت‌های مالی حسابرسی نشده مبلغ 365 ریال محقق شده است.

در گروه سرمایه‌گذاری، شرکت سرمایه‌‌گذاری پارس‌توشه جهت اصلاح ساختار مالی و جبران مخارج سرمایه‌گذاری انجام‌شده، اقدام به افزایش سرمایه 59 درصدی از محل سود انباشته کرده است؛ بر همین اساس سرمایه «وتوشه» از مبلغ 630 میلیارد ریال به مبلغ 1000 میلیارد ريال افزایش خواهد یافت.
در این گروه فلات ایرانیان با انتشار گزارش شفاف‌سازی از خرید سهام شرکت کانسرام خبر داده است. در گروه کانی غیر‌فلزی نیز شرکت پارس سرام برای خرید تجهیزات و ماشین‌آلات جهت افزایش ظرفیت تولید اقدام به افزایش سرمایه 100درصدی از محل آورده نقدی خواهد کرد. بر همین اساس سرمایه «کسرام» از مبلغ 30میلیارد ریال به مبلغ 60 میلیارد ريال افزایش خواهد یافت.
در مجموع بازار دیروز بازاری منفی اما با تلاش مضاعف برای رسیدن به تعادل بود. ارزش معاملات دیروز 385میلیارد تومان بود.


 
https://naghdineh.ir/page/1219/
لینک مطلب :
چاپ print version