افزایش نرخ دلار صرافان تاجیکستانی را به دردسر انداخت

افزایش نرخ دلار صرافان تاجیکستانی را به دردسر انداخت

نقدینه-بانک ملی تاجیکستان، در پی افزایش نرخ دلار در برابر «سامانی» واحد پول این کشور، از بازداشت تعدادی از صرافان خبر داد واعلام کرد براساس دستورالعمل جدید تمام واحدها و نقطه های مبادله اسعار (صرافی ها) بسته خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، گفته شده است که صرافان متخلف در تاجیکستان مبالغ هنگفت پول ملی واسعار خارجی را در اختیار خود نگه داشته و خارج از عرف و مواد قانونی و بخشنامه ها به خرید و فروش ارز اقدام می کردند.
براساس این گزارش ریاست بانک ملی تاجیکستان اعلام کرد که تمام صرافی های کشور بسته شده وعملیات خرید و فروش ارز تنها در شعبه های خدمات رسانی و موسسات مالی زیر نظر این بانک انجام خواهد شد.
بانک ملی تاجیکستان اعلام کرده است که ازاین به بعد شهروندان، تجار، پیمانکاران، اشخاص حقیقی و حقوقی، ادارات و بنگاههای اقتصادی برای دریافت ارز تنها باید به این تشکیلات مراجعه کنند.
طی یک ماه اخیر ارزش دلار به طور بی سابقه ای دراین کشور بالا رفته و هم اکنون نرخ غیررسمی آن به بیش از هفت سامانی و ۶۰ درم رسیده است که سبب مشکلات اقتصادی زیادی برای این کشور شده است.
بانک ملی تاجیکستان یکی ازدلایل افزایش ارزش دلار در مقابل پول ملی این کشور را روانی و رفتارهای خود فروشنده ها و خریداران می داند.
این نهاد مسئول تنظیم بانکداری و بازار اسعار تاجیکستان از ساکنان کشور دعوت کرده است که از این بابت واهمه به خود راه ندهند و به شایعات و خبر های بی اساس و دروغ توجه نکنند.
درماه می سال جاری میلادی نیز در پی یک چنین افزایشی، امام علی رحمان رئیس جمهوری این کشور تمام مدیران بانک ملی از جمله رئیس و همه معاونانش را برکنار کرد.
به گزارش ایرنا، رئیس جدید این بانک در طول چند ماه گذشته توانست تا ارزش سامانی را ثابت نگه دارد، ولی اقتصاددان ها می گفتند حفظ ارزش سامانی با اقدامات معمولی موقتی است.
طی این مدت ارز دلار در حدود شش سامانی و۵۰ درم حفظ شده بود که طی ماه گذشته مجددا افزایش و هم اکنون به هفت سامانی و ۶۰ درم رسیده است.
هرسامانی تاجیکستان حدود ۶۵۰ تومان ایرانی ارزش دارد.

https://naghdineh.ir/page/11856/
لینک مطلب :
چاپ print version