ثبت ششمین هفته افت طلا

ثبت ششمین هفته افت طلا

نقدینه-با افت 2 درصدی طلا و رسیدن آن به نزدیکی کمترین مقدار شش سال اخیر در روز جمعه، ششمین هفته متوالی افت قیمت این فلز زرد به ثبت رسید.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، طلا با ثبت قیمت 1052 دلاری به ازای هر اونس در معاملات آخرین روز هفته،‌ پایین‌ترین سطح خود را از فوریه 2010 تجربه کرد، در حالی که در پایان معاملات هفته،‌ هر اونس از این فلز زرد با 2 درصد افت نسبت به هفته گذشته 1056 دلار و 60 سنت معامله شد.

طلا از پیشرفت دلار ضربه‌ می‌خورد. دلار در هفته گذشته به نزدیکی بالاترین ارزش چند سال اخیر خود در برابر سبد ارزهای دیگر رسید. فیلیپ استریبل، معامله‌گر بازار کالا در شیکاگو اعلام کرد: «این هیاهو به دلیل نرخ تسعیر است. با بالارفتن ارزش دلار، طلا سقوط کرده است.»
با افزایش ارزش دلار، کالاهای وابسته به دلار نظیر طلا برای خریداران خارجی گران‌تر خواهند شد. انتظار می‌رود در نشست ماه آینده فدرال‌رزرو،‌ نرخ بهره برای اولین بار در یک دهه اخیر افزایش یابد. نرخ بهره بالاتر، تقاضا برای طلا را کاهش داده و دلار را تقویت خواهد کرد.
رابین بار، تحلیل‌گر سوسیته‌جنرال اعلام کرد: «سرنوشت طلا بعد از نشست سیاست‌گذاری ماه دسامبر فدرال‌رزرو زیاد مثبت ارزیابی نمی‌شود.» 
بر اساس اعلام معامله‌گران، میزان خرید در چین خوب بوده ولی نتوانسته قیمت را حمایت کند.
خرید طلای هند در سه‌ماهه منتهی به دسامبر به پایین‌ترین سطح خود در هشت سال اخیر رسیده است. میزان واردات طلای چین از هنگ‌کنگ در ماه اکتبر از بالاترین سطح 10 ماه اخیر خود سقوط کرده است.
در بازار دیگر فلزات گرانبها، نقره، پلاتین و پالادیوم هر سه با افت هفتگی مواجه شدند. هر اونس نقره با افت 1.2 درصدی  14 دلار و 8 سنت معامله شد. قیمت هر اونس پلاتین با کاهش 1.9 درصدی به 834 دلار و 25 سنت رسید و پالادیوم با سقوط 1.5 درصدی نسبت به هفته گذشته 547 دلار و 25 سنت ارزش داشت.
https://naghdineh.ir/page/11767/
لینک مطلب :
چاپ print version