قانون جدید شخص ثالث در صحن علنی مجلس

بررسی ادامه دارد:

قانون جدید شخص ثالث در صحن علنی مجلس

نقدینه- عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی درباره روند بررسی و تصویب جزئیات قانون جدید شخص ثالث در صحن علنی مجلس گفت: در 7 ماده بررسی شده تنها دو تغییر جزیی اعمال شد.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، ابوذر ندیمی گفت: تا به امروز 7 ماده از مواد قانون جدید شخص ثالث در صحن علنی مجلس بررسی و تصویب شد و بررسی ادامه مواد این قانون به فردا و روزهای آتی موکول شد.

وی ادامه داد: با روند کنونی، می توان انتظار داشت که در انتهای هفته آینده، تمامی مواد لایحه شخص ثالث در مجلس بررسی و تصویب و سپس تقدیم شورای نگهبان شود تا نظرات شورای نگهبان را شنیده و اصلاحات مورد نیاز اعمال گردد.

ندیمی در پایان گفت: در 7 ماده بررسی شده تنها دو تغییر جزیی اعمال شد؛ یکی اینکه بجای قوه قاهره، از واژه حوادث غیر مترقبه استفاده شد که شامل سیل، زلزله و طوفان نیز می شود و تغییر دوم در مبحث معالجه بود که همه دوران معالجه ناشی از سانحه را در بر می گیرد.

تعهد زیانی بیمه‌گر در قبال زیان‌دیدگان داخل وسیله نقلیه

همچنین نمایندگان در ادامه بررسی لایحه دائمی شدن قانون بیمه شخص ثالث مصوب کردند که تعهد زیانی بیمه‌گر در قبال زیان‌دیدگان داخل وسیله نقلیه به اندازه‌ی ظرفیت تعریف شده هر خودرو است.

ماده 12 این لایحه با 152 رای موافق نمایندگان به تصویب رسید. بر این اساس تعهد ریالی بیمه‌گر در قبال زیان دیدگان داخل وسیله نقلیه مصوب حادثه برابر حاصل ضرب ظرفیت مجاز وسیله‌ی نقلیه در سقف تعهدات بدنی بیمه‌نامه است.

در مواردی که به علت عدم رعایت ظرفیت مجاز وسیله نقلیه، مجموع خسارات بدنی زیان دیدگان وسیله‌ی نقلیه مقصر حادثه بیش از سقف مذکور باشد مبلغ خسارت مورد تعهد بیمه‌گر به نسبت خسارت وارده به هر یک از زیان دیدگان بین آنان تسهیم می‌گردد و ما به التفاوت خسارت بدنی هر یک از زیان دیدگان توسط صندوق تامین خسارت‌های بدنی وفق مقررات مربوط به پرداخت و مطابق مقررات این قانون از مصوب حادثه بازیافت می‌شود.

میزان ظرفیت مجاز وسیله نقلیه با توجه به نوع و کاربری آنها به موجب آیین نامه‌ای خواهد بود که توسط وزارت کشور با همکاری وزارت‌خانه‌های صنعت و معدن و تجارت و راه و شهرسازی و بیمه مرکزی تهیه می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

به موجب این ماده تعداد جنین و اطفال زیر دو سال داخل وسیله نقلیه به ظرفیت مجاز خودرو اضافه می‌شود. همچنین بر اساس تبصره‌ای، تعهد ریالی بیمه‌گر در قبال زیان دیدگان خارج از وسیله‌ نقلیه مسبب حادثه 10 برابر سقف تعهدات بدنی بیمه نامه می‌باشد.

در مواردی که مجموع خسارات بدنی زیان دیدگان خارج از وسیله نقلیه مصوب حادثه بیش از سقف مذکور باشد مبلغ خسارت مورد تعهد بیمه‌گر به نسبت خسارت وارد شده به هر یک از زیان دیدگان بین آنان تسهیم می‌گردد و مابه التفاوت خسارت بدنی هر یک از زیان دیدگان توسط صندوق تامین خسارت‌های بدنی وفق مقررات مربوط پرداخت می‌شود.

 

https://naghdineh.ir/page/11471/
لینک مطلب :
چاپ print version