صنعت بیمه در ایران تا چه میزان از مزیت های هوش مصنوعی بهره می برد؟

صنعت بیمه در ایران تا چه میزان از مزیت های هوش مصنوعی بهره می برد؟

نقدینه - امروزه استفاده از هوش مصنوعی به مزیتی رقابتی در دنیا تبدیل شده و بسیاری از شرکت های بیمه ای جهان برای بهبود عملکرد خود به سمت استفاده از این ابزار حرکت کرده اند، هرچند که صنعت بیمه کشور هنوز در مراحل اولیه دیجیتال سازی فرآیندهای خود است.

 

 

 
به گزارش پایگاه خبری نقدینه ، هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) یاAI  به شبیه‌سازی فرآیندهای هوش انسانی توسط ماشین‌ها، به‌ویژه سیستم‌های کامپیوتری، گفته می‌شود.
 
 

از کاربردهای هوش مصنوعی می‌توان به بهینه‌سازی فرآیندهای کسب‌وکار اشاره داشت.

درحقیقت این موضوع تأثیرات گسترده‌ای بر صنایع مختلف داشته و با هر معیاری که حساب کنیم، استفاده از هوش مصنوعی به سرعت در حال رشد است.

 

کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین المللی پول، اظهار کرد که هوش مصنوعی ظرف ۲ سال آینده، احتمالا بر ۶۰ درصد مشاغل در اقتصادهای توسعه یافته و ۴۰ درصد مشاغل در سراسر جهان، تاثیر می‌گذارد و ادامه داد که  زمان بسیار اندکی برای آماده کردن افراد و شرکت‌ها برای چنین اتفاقی وجود دارد و اگر این پدیده به خوبی مدیریت شود، می‌تواند بهره‌وری را به میزان عظیمی افزایش دهد.

درحال حاضرصنایع و شرکت های مختلف از جمله شرکت‌های بیمه در سراسر جهان از هوش مصنوعی به طور گسترده‌ای استفاده می‌کنند تا به کمک آن خدمات خود را بهبود بخشیده و کارآیی بیشتری را ایجاد کنند.

هوش مصنوعی می تواند کاربردهای بسیاری در صنعت بیمه برای ارزیابی ریسک و تعیین حق بیمه، تشخیص تقلب، پشتیبانی مشتریان، پردازش مطالبات، توسعه محصولات جدید و پیش‌بینی و تحلیل داده‌ها داشته باشد و به بهبود تصمیم‌گیری‌های استراتژیک در این شرکت ها کمک کند.

همچنین هوش مصنوعی می تواند با تحلیل داده‌های گسترده ، مشتریان و الگوهای رفتاری آنها، در ارزیابی دقیق‌تر ریسک‌ها به شرکت های بیمه ای کمک کند.

درعین حال، چت‌بات‌ها ودستیارهای مجازی می‌توانند به صورت ۲۴ ساعته به سوالات مشتریان پاسخ دهند، درخواست‌های آنها را پیگیری کنند و خدمات پشتیبانی بهتری ارائه دهند.

ازسوی دیگر،هوش مصنوعی قادر است الگوهای غیرمعمول و مشکوک را در داده‌های بیمه‌شدگان شناسایی کند که به تشخیص تقلب‌های احتمالی وکاهش خسارت‌های مالی ناشی از آنها به بیمه گران کمک می‌کند.

شرکت‌های بیمه می‌توانند از هوش مصنوعی برای تحلیل داده‌های بزرگ و پیش‌بینی روندهای آینده استفاده کنند و ضمن این کار با تحلیل اسناد و مدارک و ارائه تصمیمات خودکار یا نیمه‌خودکار ،فرآیند بررسی و تأیید مطالبات بیمه‌ای را تسریع کنند.

تردیدی نیست که استفاده از هوش مصنوعی در صنعت بیمه باعث افزایش دقت، سرعت و کارآیی در ارائه خدمات می‌شود و همچنین به کاهش هزینه‌ها و افزایش رضایت مشتریان کمک می‌کند.

افزایش مزیت‌های رقابتی با بهره‌گیری از هوش مصنوعی

بررسی ها نشان می دهد که بعضی از  شرکت های بیمه در سطح جهان از فناوری‌های نوین برای بهبود کارآیی، ارائه خدمات بهتر و کاهش هزینه‌های خود از هوش مصنوعی به خوبی استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال شرکت بیمه Allianz از هوش مصنوعی برای بهینه‌سازی فرآیندهای ارزیابی ریسک و تشخیص تقلب از فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و برای ارائه خدمات پشتیبانی مشتریان و پردازش خودکار مطالبات بهره می‌برد.

شرکت بیمه AXA نیزاز الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای ارزیابی ریسک و تعیین حق بیمه‌ها استفاده می‌کند و برای بهبود تجربه مشتریان از طریق چت‌بات‌ها و دستیارهای مجازی بهره می‌برد.

شرکت بیمه Ping An Insurance که یکی از بزرگترین شرکت‌های بیمه در چین است به‌طور گسترده‌ای از هوش مصنوعی در زمینه‌هایی مانند تشخیص تقلب، پردازش مطالبات، ارزیابی ریسک و حتی توسعه محصولات جدید استفاده می‌کند. 

گفته می شودکه این شرکت از فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند تشخیص چهره و حتی تحلیل داده‌های بزرگ  هم استفاده می کند.

شرکت بیمه Lemonade هم به عنوان یک شرکت بیمه دیجیتال که به‌طورکامل بر پایه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین فعالیت می‌کند، ازهوش مصنوعی برای فرآیندهای خودکار بیمه‌گذاری، ارزیابی ریسک، پردازش مطالبات و ارائه پشتیبانی مشتریان استفاده می‌کند.

شرکت بیمه MetLife هم از هوش مصنوعی برای تحلیل داده‌های مشتریان و پیش‌بینی نیازها و رفتارهای آنها و بهینه‌سازی فرآیندهای داخلی و بهبود خدمات پشتیبانی بهره می‌برد.

این‌ شرکت‌های بیمه ای با بهره‌گیری از هوش مصنوعی توانسته‌اند مزیت‌های رقابتی قابل‌توجهی کسب کنند و خدمات خود را به شکل چشمگیری بهبود بخشند.

براساس داده های پایگاه اطلاعاتی سایمگو،ایران در رده بندی جهانی رتبه پانزدهم و در خاورمیانه رتبه اول را در تولید مقالات حوزه هوش مصنوعی دارد.

دراین مسیر، صنعت بیمه کشور نیز به تدریج به سمت استفاده از هوش مصنوعی حرکت کرده و برخی از شرکت‌های بیمه کشور در حال بهره‌گیری از تکنولوژی هستند.

علی استاد هاشمی، رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، به چابک آنلاین گفته است که تعداد بسیاری از شرکت های بیمه ای کشور در زمینه فروش حق بیمه، پرداخت خسارت، داده‌کاوی و فرآیندمحوری به صورت فناورانه ورود پیدا کرده‌اند و حتی برخی از شرکت‌ها فعالیت‌های خود را بر اساس هوش مصنوعی طراحی می‌کنند.

 

در یک نگاه کلی اما بیشتر فعالان صنعت بیمه اذعان دارند که صنعت بیمه کشور در فرآیند هوشمندسازی هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و نیاز به توسعه و بهبود بیشتری دارد.

درهمین پیوند، سید مجید بختیاری، کارشناس صنعت بیمه به چابک آنلاین گفتکه  ابتدا باید با چند مفهوم تکلیف خود را روشن کنیم و به یک ذهنیت مشترک برسیم، اینکه به چه کارهایی مکانیزاسیون گفته می شود و چه کارهایی مفهوم دیجیتالی دارند و بعد وارد مفهومی بالاتر می شویم یعنی هوش مصنوعی.

 

محسن پورکیانی، دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران، در این خصوص به چابک آنلاین گفت که صنعت بیمه هنوز دوره دیجیتال را به خوبی طی نکرده و حال موضوع هوش مصنوعی مطرح شده است.

 

هوش مصنوعی زمین بازی صنعت بیمه را تغییر می دهد

امروزه فناوری اطلاعات به عنوان یک  مدل جدید کسب و کار خود را مطرح می کند که برمبنای آن کارها می تواند به شکل جدیدی صورت بگیرد و صنعت بیمه کشور هم ناگزیر از طی کردن این مسیر است.

به نظر می رسد که در سال های پیش رو، استفاده از هوش مصنوعی، بسیاری از فرآیندها را در صنعت بیمه دنیا دگرگون خواهد کرد و صنعت بیمه در ایران نیز باید با گذر از دیدگاه های سنتی با قوت چالش های پیش روی خود را برطرف کند.

مهدی قمصریان، مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی به چابک آنلاین گفته است که  درعصر جدید استفاده از هوش مصنوعی در بسیاری از موضوعات بروز و کاربردی مردم در سطوح پایین رخ می دهد و اگر صنعت بیمه نتواند متناسب با آن حرکت کند ممکن است دچار چالش های بسیار عمیقی شود.

 

ورود هوش مصنوعی به صنعت بیمه کشور تحولات قابل توجهی را در حوزه منابع انسانی ایجاد می کند و نیاز به تغییر و تحول در ابتدا از حوزه مدیریت منابع انسانی آغاز خواهد شد.

خودکارسازی فرآیندها توسط هوش مصنوعی ممکن است منجر به کاهش نیاز به نیروی انسانی در برخی از بخش‌ها شود اما کارکنان شرکت‌های بیمه ای نیازمند کسب مهارت‌های جدید برای فعالیت  با سیستم‌های هوش مصنوعی خواهند بود.

از همین روی شرکت های بیمه ای نیاز به سرمایه گذاری جدی برای آموزش و تربیت نیروی کار متخصص و به روز کردن دانش و مهارت های نیروی انسانی خود در جهت استفاده از ابزار هوش مصنوعی و تحلیل داده دارند.

ازمنظر دیگر، بهره‌برداری کامل از هوش مصنوعی، نیاز به زیرساخت‌های فناوری قوی و به‌روز دارد که ممکن است در برخی از شرکت‌های بیمه کشور به طور کامل فراهم نباشد.

درکنارمزایای فراوانی که هوش مصنوعی یا AI  برای شرکت‌های بیمه ای به ارمغان می‌آورد، می تواند چالش‌هایی را هم در حوزه حملات سایبری، مسائل حریم خصوصی و امنیت داده‌ها، داشته باشد.

از همین روی، حفظ و مدیریت صحیح داده‌های حساس مشتریان و توجه به مسائل قانونی و حفظ حریم خصوصی مشتریان از جمله چالش‌های مهم در استفاده از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی است که بی شک ساماندهی آن نیازمند تدوین قوانین و مقررات جدید و مناسب است.

شرکت‌های بیمه ای باید با در نظر گرفتن این تهدیدات و چالش‌ها، استراتژی‌های مناسبی برای مدیریت ریسک‌ها و بهره‌گیری بهینه از هوش مصنوعی تدوین کنند که این خود شامل اجرای پروتکل‌های امنیتی قوی و نظارت مستمر بر تهدیدات است.

درمجموع، هرچند که استفاده از هوش مصنوعی در صنعت بیمه ایران در مراحل اولیه است، اما روندی رو به رشد دارد و با سرمایه‌گذاری و توسعه مناسب می‌تواند تاثیرات مثبتی بر این صنعت داشته باشد.

https://naghdineh.ir/page/108628/
لینک مطلب :
چاپ print version