از حالت استیصال اقتصادی خارج شده‌ایم/ اقتصاد به نقطه شروع سیاست‌گذاری‌های بلندمدت رسیده است

وزیر اقتصاد در نشست هم‌اندیشی با اندیشکده حکمرانی دانشگاه اصفهان:

از حالت استیصال اقتصادی خارج شده‌ایم/ اقتصاد به نقطه شروع سیاست‌گذاری‌های بلندمدت رسیده است

نقدینه - وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به تلاش‌های دولت سیزدهم برای عبور از شرایط اقتصادی به جا مانده از دهه نود، تاکید کرد: امروز شاهد بهبود آمار بیکاری، سرمایه‌گذاری و صادرات غیر نفتی هستیم، بنابراین از حالت استیصال اقتصادی خارج شده‌ایم و امروز زمانی است که می‌توانیم به افق میان‌مدت و بلند مدت فکر کنیم.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه ، سید احسان خاندوزی صبح امروز (سه‌شنبه بیست‌ودوم خرداد) در نشست هم‌اندیشی با اندیشکده حکمرانی دانشگاه اصفهان، اظهار کرد: امید است مردم کشورمان در فضای پر شور انتخابات آتی، حماسه دیگری بیافرینند. وی افزود: دانشگاه اصفهان ظرفیت کم نظیری در زمینه‌های پژوهشی دارد که باید در نظام تصمیم‌گیری کشور از آن بهره برد تا در سال‌های آینده شاهد پیوند جدی‌تر نظام تصمیم‌گیری کشور با خروجی‌های نظام تولید علم و دانش باشیم‌.

وزیر امور اقتصاد و امور دارایی گفت: در این وزارتخانه از اساتید و صاحب‌نظران با کمک پژوهشکده وزارتخانه بهره‌مند شدیم، حتی نگاه‌های غیر متعارفی که در حوزه‌های سیاست‌گذاری کشور وجود دارد در این وزارتخانه منتشر و به دستگا‌ه‌های اجرایی کشور منتقل می‌شود. خاندوزی اضافه کرد: برای اولین بار همه بدنه‌های پژوهشی وزارت اقتصاد سازمان‌دهی شده و این بدنه‌های پژوهشی دولت اکنون در اشتراک‌گذاری اطلاعات و تعریف موضوعات کاری با یکدیگر هماهنگ شده‌اند.

وی تصریح کرد: در کنار این اقدام، برای تربیت سیاست‌پژوهان جوان، مدرسه سیاست‌گذاری تشکیل شده که در مردادماه آخرین دوره آن در دولت سیزدهم برگزار می‌شود، تلاش شده در این مدرسه دانشجویان تحصیلات تکمیلی با مسائل روی میز کشور آشنا شده و با بازدید و حضور در دستگاه‌های مختلف با قیود سیاست‌گذاری آشنا شوند. طرح‌های تحقیقاتی دانشجویان دکتری پیش‌خرید شده و تعدادی از افراد نیز در سازمان‌های تابعه وزارت اقتصاد مشغول به کار شده‌اند. وزیر اقتصاد گفت: با توجه به اینکه اندیشکده حکمرانی دانشگاه اصفهان در یکی از جامع‌ترین دانشگاه‌های کشور قرار گرفته است می‌توان از ظرفیت آن بهره برد و مسائل را با آنها در میان گذاشت تا به سرعت فعال شده و به وزارت اقتصاد و دارایی کمک کنند.

خاندوزی اضافه کرد: از شروع فعالیتم در وزارت اقتصاد به اهمیت موضوعات حسابرسی و حسابداری پی بردم و این در حالی است که در آن زمان این موضوعات به حاشیه رفته بود. هرچقدر کیفیت گزارش‌های حسابرسی، به موقع بودن و درجه شفافیت و صراحت این گزارشات بیشتر باشد نتیجه بهتری خواهد داشت، از این رو تلاش کردم از ظرفیت نظارتی وزارت اقتصاد استفاده کنم و در این راستا امضاهای طلایی برای انتصابات نیز حذف شد. وی تصریح کرد: بارها از وزارت راه خواستم به جای شیوه تأمین مالی سنتی، از ابزارها و روش‌های جدید تأمین مالی استفاده کنند، اما دانش استفاده از ابزارهای مالی جدید در این بخش وجود ندارد و نیازمند تیم تخصصی تأمین مالی هستیم که با وزارت راه و شهرسازی همکاری کرده و بتوانند به صورت عملیاتی از روش‌های جدید تأمین مالی بهره ببرند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: از روزی که دولت سیزدهم شروع به کار کرد، امروز صورت مالی دو هزار شرکت دولتی و یا تحت مدیریت بخش عمومی به شکل کامل افشا شده است. وی با بیان اینکه نظام مبتنی بر بودجه ریزی عملیاتی همچنان به طور ناقص در دستگاه‌های اجرایی کشور پیش می‌رود که نیازمند اصلاح است، اضافه کرد: دست کمک ما به سمت اساتید دانشگاه است تا بتوانیم در همین چند ماه پیشنهادات را به مرحله اجرا برسانیم. وی تصریح کرد: شورای رقابت نهادی بود که چندین سال ضعیف نگه داشته شده بود، در دولت سیزدهم به این شورا توجه ویژه شد و بودجه خوبی برای این شورا در سال ۱۴۰۳ در نظر گرفته شد. وزیر اقتصاد گفت: در مسیر اصلاح نظام اقتصادی در رابطه با چگونگی حل ناترازی‌های اصلی که اقتصاد ایران را متوقف کرده و به گروگان گرفته است، باید به فهم مشترک و یا انتخاب مشخص برسیم. خاندوزی با اشاره به نشست حاضر با اساتید اقتصادی دانشگاه، اضافه کرد: در ماه‌های اول شروع به کار مجلس دوازدهم، برنامه هفتم و تشکیل دولت جدید این یکی از پرفایده‌ترین گفت‌وگوهای علمی است، نیاز داریم که پیش از شروع به اصلاحات اقتصادی وسیع در رابطه با روش‌های طی مسیر به اجماع برسیم. وی ادامه داد: دولت سیزدهم با مسائل پیشینی مواجه بود زیرا در دهه ۱۳۹۰ به دلیل تحریم‌ها، یک اقتصاد کاملا آسیب‌پذیر داشتیم که به سرعت با فشارهای تحریمی تغییر جهت میداد، بهترین سال از نظر درآمد ملی سال ۹۰ بوده و سال ۹۱ یکی از بدترین سال‌های رشد اقتصادی کشور بوده است.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: از سال ۹۷ وارد رکود تورمی شدیم و به حدی از قفل شدگی در ساختار اداره اقتصاد کشور رسیدیم، از این رو اولین دستور کار ستاد اقتصادی دولت این بود که اقتصاد نباید به برجام گره بخورد. امروز اعداد و ارقام رسمی حاکی از آن است که اقتصاد ایران بهبود یافته است به طوری که گزارش اردیبهشت‌ماه بانک جهانی اعتراف کرده است که اقتصاد ایران توانسته رشد خود را در شرایط سخت ژئوپلیتیک پایدار کند و از شرایط رشدهای صفر و منفی عبور کرده‌ایم.

خاندوزی اضافه کرد: همچنین شاهد بهبود آمار بیکاری، سرمایه‌گذاری و صادرات غیر نفتی هستیم، بنابراین از حالت استیصال اقتصادی خارج شده‌ایم و امروز زمانی است که می‌توانیم به افق میان‌مدت و بلند مدت فکر کنیم. وی تصریح کرد: کار تمام نشده و هزاران راه نرفته در پیش داریم که ضرورت انتخاب‌های استراتژیک را گوشزد می‌کند. ما اکنون درس پرهزینه‌ای از دهه ۹۰ و اقتصاد نفتی گرفته‌ایم و نیازمند برنامه تحولی اقتصاد برای خروج از شرایط گذشته هستیم.وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اقتصاد ایران یک سطح بالاتر آمده و اکنون به نقطه شروع سیاست‌گذاری‌های بلندمدت رسیده است که برای آن نیازمند همکاری سه جانبه مجری، سیاست‌گذار و دانشگاه‌هاست.

https://naghdineh.ir/page/108617/
لینک مطلب :
چاپ print version