محدودیت قیمتی از بازار سهام برداشته می‌شود؟

پیش بینی بازار سهام امروز 22 خرداد 1403+ نمودار

محدودیت قیمتی از بازار سهام برداشته می‌شود؟

نقدینه - بورس تهران روز دوشنبه با افزایش تراز شاخص کل و رشد تراز شاخص هم‌وزن در کنار افزایش 8 درصدی ارزش معاملات خرد مواجه بود. بورس تهران در معاملات روز دوشنبه شاهد خروج 81 میلیارد تومانی پول حقیقی از بازار سهام بود.

 

 به گزارش پایگاه خبری نقدینه ، بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل و رشد تراز شاخص کل هم‌وزن بود. دیروز روند معاملات از لحظات ابتدایی با افزایش تراز شاخص هم‌وزن و رشد تراز شاخص کل همراه بود که تا انتهای معاملات ادامه داشت. رشد تراز شاخص کل بورس تهران بیش از دو برابر شاخص هم‌وزن بود که از اخبار مثبت منتشره برای صنایع سنگین نشأت می‌گرفت.

روز دوشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 41 صدم درصد بود و افزایش تراز بیشتر شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 12 صدم درصد بیانگر رشد تراز بیشتر شاخص کل هم‌وزن بود. بیشترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص کل هم‌وزن فرابورس با 82 صدم درصد افزایش تراز به ثبت رساند و کمترین بازدهی نیز به شاخص کل فرابورس با 70 صدم درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت سرمایه‌گذاری‌ها با 27 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت محصولات شیمیایی با 10.7 میلیارد تومان و صنعت فرآورده‌های نفتی با 8.5 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 54.8 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت سیمان با 11.5 میلیارد تومان و صنعت رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن با 10.8 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام با 8 درصد افزایش، به سطح 2 هزار و 936 میلیارد تومانی رسید. دیروز روند خروج جریان پول حقیقی کمتر شد و شاهد کاهش 81 میلیارد تومانی مالکیت کد‌های حقیقی بودیم. در بین صندوق‌های درآمدثابت نیز شاهد خروج 171 میلیارد تومانی پول حقیقی بودیم.

030321

دیروز ارزش صف‌های خرید سهام به نسبت روز یکشنبه 114 درصد افزایش یافت و به 441 میلیارد تومان رسید و ارزش صفوف فروش نیز با 48 درصد کاهش تا سطح 374 میلیارد تومان کاهش داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی به نسبت روز یکشنبه افزایش داشت و به 27.7 میلیون تومان رسید. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی کاهش داشت و در سطح 28.2 میلیون تومانی ایستاد. با این اوصاف شکاف سرانه همچنان به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند ولی از شدت این شکاف کاسته شده است.

پیش بینی بورس سه‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز سه‌شنبه با سقف مقاومتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل بورس و 23 هزار واحدی شاخص کل فرابورس آغاز خواهد شد. بازار سهام در روز‌های اخیر شاهد کاهش شاخص‌های سهامی با محدودیت دو درصدی نوسان قیمتی همراه بود اما با رسیدن شاخص کل به میانه کانال، نگرانی‌ها نسبت به روند خروج سرمایه حقیقی تشدید شد و سازمان بورس بسته‌ای حمایتی برای بورس تهران تجویز کرد. این بسته حمایتی که تأثیر بخش اصلی ان بر صنایع سنگین بازار سهام است، دیروز توانست شاخص کل را اندکی به بالا حل دهد. با این حال همچنان فعالان بازار سهام در انتظار تاریخ اتمام محدودیت دامنه نوسان 2 درصدی هستند تا شاخص‌های سهامی با آزادی بیشتری روند‌های آتی خود را دنبال کنند.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 2 تا 4 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال کاهش اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 27 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 24 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افزایش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

https://naghdineh.ir/page/108591/
لینک مطلب :
چاپ print version