افزایش ۹۹ درصدی تعداد توثیق اوراق بهادار در سال ۱۴۰۲

معاون حقوقی سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد:

افزایش ۹۹ درصدی تعداد توثیق اوراق بهادار در سال ۱۴۰۲

نقدینه - علیرضا ترابی، معاون حقوقی سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: در سال ۱۴۰۲ بیش از ۹ هزار پرونده توثیق اوراق بهادار عملیاتی شده که در مقایسه با سال ۱۴۰۱ شاهد رشد ۹۹ درصدی هستیم.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه به نقل از سپرده‌گذاری مرکزی، علیرضا ترابی در گفت‌وگویی، آمار توثیق اوراق بهادار در سال ۱۴۰۲ را تشریح کرد.

وی افزود: بر اساس اطلاعات استخراج شده از سامانه پس از معاملات بورس در سال ۱۴۰۲، تعداد ۱۵۱ میلیارد و ۷۹۸ میلیون و ۳۷۸ هزار و ۶۴۶ ورقه بهادار به ارزش ۱.۰۴۳.۶۵۷.۱۴۵.۷۲۶.۰۰۰ ریال مربوط به ۹ هزار و ۲۶ پرونده، وثیقه شده است که در مقایسه با آمار سال ۱۴۰۱، افزایشی معادل ۹۹ درصدی در تعداد درخواست‌ها به ثبت رسیده است.

فرآیند توثیق اوراق بهادار

گفتنی است؛ یکی دیگر از فرآیندهای ویژه بازار سرمایه که توسط سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و مطابق مفاد دستورالعمل توثیق اوراق بهادار مصوب ۲۹ خرداد ماه ۱۳۸۹ هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود، «فرآیند توثیق اوراق بهادار» است.

در فرآیند توثیق اوراق بهادار، وثیقه‌گذار با تکمیل فرم‌های مصوب که در قسمت فرم‌های تارنمای سپرده‌گذاری مرکزی قرار دارد نسبت به ارائه درخواست توثیق اوراق بهادار تحت مالکیت خود به نفع وثیقه‌گیر اقدام می‌کند و در ادامه، شرکت پس از وصول درخواست و مسدود کردن اوراق بهادار درخواستی، مراتب را به وثیقه‌گذار و وثیقه‌گیر اطلاع می‌دهد.

لازم به ذکر است؛ فرآیند توثیق اوراق بهادار یکی از مزیت‌های مهم مغفول سهامداری در بازار سرمایه است که از آن می‌توان برای تأمین مالی در شرایط مورد نیاز، استفاده کرد.

https://naghdineh.ir/page/108575/
لینک مطلب :
چاپ print version