بانک مرکزی باید استقلال در انتخاب ابزار‌های سیاست گذاری پولی داشته باشد

معاون توسعه مدیریت و منابع بانک مرکزی:

بانک مرکزی باید استقلال در انتخاب ابزار‌های سیاست گذاری پولی داشته باشد

نقدینه - در ادبیات اقتصادی از مفهوم استقلال بانک مرکزی صحبت شده یعنی این بانک باید استقلال در انتخاب ابزار‌های سیاست گذاری پولی داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه،  دکتر یکتا اشرفی، معاون توسعه مدیریت و منابع بانک مرکزی در سی و یکمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی اظهار کرد: بانک مرکزی از مهم‌ترین نهاد‌های حکمرانی اقتصادی در تمام کشور‌ها است که در دو دهه اخیر یعنی بعد از بحران مالی ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹، نقش راهبردی بانک‌های مرکزی چه در حوزه سیاست گذاری پولی و چه در بحث نظارت بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

اشرفی تصریح کرد: وقتی به تجربه بانک‌های مرکزی دنیا نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم از یک سری مدل‌های ساختاری تبعیت کرده اند. این نهاد‌ها هر چه قدر که در چارچوب یک سری اصول علمی عمل کرده بودند، نتایج موفق‌تری را نشان دادند.

معاون توسعه مدیریت و منابع بانک مرکزی بیان داشت: البته قابل ذکر است که ما نسخه یکسانی برای تمام کشور‌ها نداریم، زیرا این موضوع با توجه به درجه توسعه کشور‌ها و جایگاه نظام پولی و مالی و همچنین اهداف مختلف تعریف شده در آن کشور، متفاوت است.

وی افزود: در دنیا حوزه سیاست گذاری و اجرا در بانک‌های مرکزی معمولاً از یکدیگر تفکیک شده است و معاونت‌های مختلفی دارند.

اشرفی بیان داشت: در قانون بانک مرکزی از چهار حوزه مختلف نام برده شده است: معاونت سیاست گذاری پولی، معاونت ارزی، معاونت حقوقی و معاونت نظارتی.

معاون توسعه مدیریت و منابع بانک مرکزی ابراز داشت: همیشه در ادبیات اقتصادی از مفهومی به نام استقلال بانک مرکزی صحبت شده است که لازم است آن را تعریف کنیم؛ بانک مرکزی باید استقلال در انتخاب ابزار‌های سیاست گذاری پولی داشته باشد.

وی افزود: برای این موضوع در قانون جدید بانک مرکزی دو شورا در نظر گرفته شده است، شورای سیاست گذاری پولی و شورای نظارت.

اشرفی عنوان کرد: در قانون جدید بانک مرکزی از چهار هدف اصلی نام برده شده که شامل مهار تورم، ثبات و سلامت شبکه بانکی، حمایت از رشد ارزش پول ملی و توسعه عدالت اجتماعی است.

وی افزود: از نکاتی که در قانون جدید بانک مرکزی توجه جدی بر روی آن شده، بحث ثبات مالی است.

این کارشناس پولی و بانکی تصریح کرد: سرمایه اصلی بانک مرکزی همان نیروی انسانی آن است که همواره از برترین با تخصص‌ترین افراد در ساختار آن استفاده شده است.

اشرفی در پایان تاکید کرد: در حوزه معاونت اقتصادی نیز توجه ویژه‌ای به اقتصاد هوشمند شده و ما بحث حکمرانی داده و هوش مصنوعی را استارت زده‌ایم که ما سند حکمرانی داده مان هفته گذشته مصوب شد.

https://naghdineh.ir/page/108137/
لینک مطلب :
چاپ print version