نسل جدید بانک‌های مرکزی در دنیا تفاوت زیادی با گذشته دارند

نسل جدید بانک‌های مرکزی در دنیا تفاوت زیادی با گذشته دارند

نقدینه - مشاور عالی رئیس کل بانک مرکزی گفت: نسل جدید بانک‌های مرکزی در دنیا بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۸، تفاوت زیادی با گذشته دارند.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه ، داود دانش جعفری، مشاور عالی رئیس کل بانک مرکزی در سی و یکمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی اظهار کرد: امروزه نسل جدید بانک‌های مرکزی در دنیا، یعنی بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۸، تفاوت زیادی با گذشته دارند. بانک‌های مرکزی در حال حاضر دو هدف عمده دارند که یک هدف ثبات قیمت‌هاست و بعدی که امروزه به آن اضافه شده ، ثبات سیستم مالی است.

 

وی ادامه داد: برای دستیابی به این دو هدف، یک سری بسته‌های سیاستی تعریف می‌شود که بستگی به سلیقه و شرایط هر کشور، یکی یا ترکیبی از آن‌ها انتخاب می‌شود.این بسته‌های سیاستی عبارت اند از نرخ بهره یا نرخ سود بانکی، نرخ ارز، مدیریت جریان سرمایه (یعنی نگاه کشور مورد نظر در رابطه با ورود و خروج ارز چگونه است)، سیاست‌های کلان احتیاطی (یعنی در سیاست گذاری‌ها باید به تاثیر آن سیاست‌ها بر بخش‌های دیگر نظام پولی و بانکی توجه شود)، هدفگذاری تورمی (یعنی کشور مورد نظر چه سیاست‌ها و اهدافی دارد و چگونه می‌تواند این نرخ را کنترل کند)، مکانیسم‌های پولی امروزه بانک‌های مرکزی با چالش‌ها و فرصت‌هایی در زمینه دیجیتالی شدن مواجه هستند که باید حداکثر استفاده را از این شرایط بکنند.

 

مشاور عالی رئیس کل بانک مرکزی افزود: اکنون بانک‌های مرکزی دنیا سه ماموریت اصلی دارند؛ تنظیم سیاست‌های پولی، ثبات سیستم مالی و مواجه هوشمند با پدیده دیجیتالی شدن سیستم پولی؛ اینکه ثبات سیستم مالی در یک اقتصاد چگونه امکان پذیر است نکته مهمی است، زیرا نهاد‌هایی خارج از سیستم بانک مرکزی مانند مجلس یا دولت هم می‌توانند آنرا تحریک کنند. از سوی دیگر کنترل و اختیار آن در دست بانک مرکزی نیست، اما تغییرات آن اهمیت زیادی در انجام ماموریت‌های بانک مرکزی دارد.

https://naghdineh.ir/page/108133/
لینک مطلب :
چاپ print version