قدردانی دبیرکل بانک مرکزی از بانک مسکن به عنوان اولین بانک اجرا کننده چکاوک

به دلیل عملکرد بدون اختلال صورت گرفت

قدردانی دبیرکل بانک مرکزی از بانک مسکن به عنوان اولین بانک اجرا کننده چکاوک

نقدینه- دبیرکل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از مسوولان و کارکنان بانک مسکن به دلیل رعایت دستورالعمل های سامانه چکاوک و عملکرد مطلوب و بدون اختلال در عملیات روزانه این سامانه تجلیل کرد.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، محمود احمدی همچنین از بانک مسکن به دلیل اتخاذ تمهیدات لازم برای اتصال و عملیاتی نمودن سامانه بانکداری متمرکز بانک مسکن به سامانه چکاوک قدردانی کرد.
دبیرکل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: پیشرفت صنعت بانکداری کشور و توسعه خدمات گسترده درحال ارایه به مردم ،در سایه تعاون و همدلی مسوولان و دست اندرکاران نظام بانکی کشور محقق می شود که در این مسیر تلاش دلسوزانه نخستین همراهان به خصوص مجموعه بانک مسکن شایسته تقدیر است.
بر اساس این گزارش،  بانک مسکن به عنوان اولین بانک در سیستم بانکی کشور اقدام به راه اندازی سامانه داخلی و اختصاصی چکاوک نمود . گفتنی است طی هفت ماهه ابتدای سال جاری حدود 4 میلیون فقره چک از طریق سامانه چکاوک در بانک مسکن مبادله شده است.
بر اساس این گزارش، علاوه بر مزایای عمومی اجرای سامانه چکاوک در کشور از جمله حذف فرآیند نقل و انتقال فیزیکی چک ها ، جلوگیری از سرقت ، مفقود شدن و آسیب فیزیکی چک ها در مسیر حمل و نقل چک ها از شعب به ستاد و بالعکس، شفاف سازی و امکان نظارت متمرکز بر حجم مبادلات بانک ها توسط بانک مرکزی و امکان تسویه" به روز" وجوه چک های رمزدار و جلوگیری از تولید نقدینگی کاذب توسط بانک ها ،اجرای این طرح در بانک مسکن نیز مزایایی را به همراه داشته است.
بر این اساس، واریز وصولی مربوط به تمامی چک های واگذاری شعب به صورت مکانیزه در مرکز و در اولین ساعات روز کاری بعد از زمان واگذاری چک به حساب مشتریان
( در وضعیت فعلی ساعت 2 بامداد)، پوآنته کردن سیستمی سرفصل های مربوط به چک های رمزدار واگذاری شعب، امکان مانیتورینگ تمامی چک های واگذاری و عهده شعب در اداره کل خزانه و مبادلات و راهنمایی شعب به منظور پاسخ گویی به موقع به چک ها ،مانیتورینگ چک های مبادله شده با مبالغ بالا، مانیتورینگ چک های عهده شعب بانک مسکن و تلاش جهت جلوگیری از ایجاد مغایرت و تحمیل ضرر و زیان احتمالی به بانک و همکاران قبل از اتمام زمان تعیین وضعیت چک های عهده از مزایای اجرای سامانه داخلی چکاوک در بانک مسکن است.
همچنین امکان رویت همزمان تصاویر و اطلاعات چک ها در یک صفحه برای کاربران شعب و ستاد، نگهداری اطلاعات و تصاویر چک ها بصورت متمرکز در ستاد و امکان دسترسی سریع در زمان نیاز به سوابق، امکان ثبت چک به تاریخ آتی و واگذاری تمامی چک های ارائه شده از سوی مشتریان در همان تاریخ سررسید چک، جلوگیری از دوباره کاری در ثبت اطلاعات چک های واگذاری و عهده در سامانه بانک مرکزی و سامانه داخلی بانک، امکان تهیه آمار چک های واگذاری و عهده به تفکیک شعب ، مدیریت شعب و کل بانک در اسرع وقت، پاسخگویی مناسب و سریع به مشتریان و همچنین مکاتبات بانک ها و سایر مراجع ذیربط و اعمال کنترل های داخلی مناسب از دیگر مزایای این سامانه در بانک مسکن
می باشد.

https://naghdineh.ir/page/10802/
لینک مطلب :
چاپ print version