رالی ادامه‌دار طلا، نقره و پلاتین

رالی ادامه‌دار طلا، نقره و پلاتین

نقدینه - تحلیلگران بازارهای مالی معتقدند که رالی داغ طلا، نقره و پلاتین هنوز ادامه‌دار است.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه ، قیمت فلزات گرانبها مانند طلا، نقره و پلاتین، در روز چهارشنبه و پس از انتشار آمارهای ضعیف‌تر از نرخ تورم در ایالات متحده افزایش یافت، زیرا این آمار، چشم‌انداز کوتاه‌مدت کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو را افزایش داد.

قیمت جهانی طلا در روز چهارشنبه به بالاترین سطح خود طی سه هفته گذشته رسید، در عین حال، قیمت نقره به بالاترین سطح خود طی سه سال گذشته رسید و پلاتین بالاترین قیمت را طی یک سال اخیر تجربه کرد.

استراتژیست‌های بانک ساکسو در یادداشت تحقیقاتی اخیر خود اعلام کردند که قیمت طلا به زودی می‌تواند سطح 2400 دلار را تجربه کند، نقره ممکن است تا 30 دلار صعود کند و پلاتین پتانسیل صعودی برای رسیدن به 1130 دلار را دارد. به نظر می رسد که قیمت طلا اکنون آماده حرکت صعودی و خروج از اوج‌های اخیر در ماه آوریل است.

قیمت لحظه‌ای فلزات گرانبها

قیمت طلا در معاملات جهانی روز پنجشنبه اندکی تعدیل شد و در حدود 2382 دلار در هر اونس در ساعت 1:25 بعد از ظهر به وقت لندن معامله شد. فلز زرد در هفته‌های اخیر بارها به بالاترین سطح خود رسیده است.

در همین حال، قیمت لحظه‌ای نقره با 0.5 درصد کاهش در حدود 29.54 دلار در هر اونس معامله شد. این فلز گرانبها که گاهی اوقات به عنوان عموزاده فقیرتر طلا توصیف می‌شود، روز چهارشنبه برای مدت کوتاهی به ۲۹.۷۳ دلار رسید تا بالاترین سطح روزانه خود را از فوریه ۲۰۲۱ ثبت کند.

پلاتین تحویل ژوئیه در روز پنجشنبه با 0.7 درصد افزایش به 1077 دلار در هر اونس داد و ستد شد که افزایش بیش از 2.4 درصدی پس از پایان جلسه چهارشنبه را افزایش داد.

رویکرد محتاطانه

فلز طلا به طور معمول، در مواقع عدم اطمینان مالی به عنوان دارایی امن در نظر گرفته می‌شود و از اواخر سال 2022 با وجود نرخ‌های بهره بالا و دلار نسبتاً قوی، روند صعودی داشته است. این در حالی است که قیمت طلا، مانند نقره، رابطه معکوس با نرخ بهره دارد. محیط نرخ بهره بالاتر معمولاً به تقاضای طلا و نقره آسیب می‌زند زیرا فلزات گرانبها بهره پرداخت نمی‌کنند و در مقایسه با سرمایه‌گذاری‌هایی مانند اوراق قرضه جذابیت کمتری دارند. با این حال، تحلیلگران انتظار ندارند که قیمت فلزات گرانبها در ماه‌های آینده افزایش یابد.

اوا مانتی، استراتژیست کالا در بانک هلندی ING، در یادداشتی تحقیقاتی اعلام کرد که احتمالاً قیمت طلا در این سه ماهه کاهش خواهد یافت؛ در حالی که فدرال رزرو به رویکرد محتاطانه خود ادامه می‌دهد و این موارد از قبل در قیمت فعلی لحاظ شده است.

از همین‌رو، انتظار می‌رود قیمت طلا در سه ماهه دوم سال میلادی حدود 2250 دلار در هر اونس باشد و میانگین آن در سال 2024 به 2218 دلار برسد. این بانک پیشتر اعلام کرده بود که قیمت طلا احتمالا در سه ماه پایانی سال به طور میانگین به 2300 دلار خواهد رسید.

https://naghdineh.ir/page/107781/
لینک مطلب :
چاپ print version