کاهش نیم همتی مالکیت حقیقی در بورس تهران!

پیش بینی بازار سهام امروز 25 اردیبهشت+ نمودار

کاهش نیم همتی مالکیت حقیقی در بورس تهران!

نقدینه - بورس تهران روز دوشنبه با کاهش تراز شاخص کل و افت تراز شاخص هم‌وزن در کنار افزایش 1 درصدی ارزش معاملات خرد مواجه بود. بورس تهران در معاملات روز دوشنبه شاهد خروج 499 میلیارد تومانی پول حقیقی از بازار سهام بود.

 به گزارش پایگاه خبری نقدینه ، بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل و افت تراز شاخص کل هم‌وزن بود. دیروز روند معاملات از لحظات ابتدایی با کاهش تراز شاخص هم‌وزن و افت تراز شاخص کل همراه بود که تا انتهای معاملات ادامه داشت. افت تراز شاخص‌های سهامی دیروز شدید بود و شاهد خروج سنگین پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی بودیم. دیروز سطح حمایتی 720 هزار واحدی شاخص هم‌وزن نیز از دست رفت.

روز دوشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 29 صدم درصد بود و کاهش تراز کمتر شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 67 صدم درصد بیانگر ریزش بیشتر شاخص کل هم‌وزن بود. بیشترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 1.8 درصد کاهش تراز به ثبت رساند و کمترین بازدهی نیز به شاخص کل هم‌وزن فرابورس با 2.56 درصد کاهش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت سایر واسطه‌گری‌های مالی با 6.9 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت اطلاعات و ارتباطات با 4 میلیارد تومان و صنعت سایر محصولات کانی غیر فلزی با 1 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با 88.8 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت محصولات شیمیایی با 86.2 میلیارد تومان و صنعت فلزات اساسی با 55.5 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام با 1 درصد افزایش، به سطح 3 هزار و 791 میلیارد تومانی رسید. دیروز روند خروج جریان پول حقیقی تشدید شد و شاهد کاهش 499 میلیارد تومانی مالکیت کد‌های حقیقی بودیم. در بین صندوق‌های درآمدثابت نیز شاهد خروج 100 میلیارد تومانی پول حقیقی بودیم.

دیروز ارزش صف‌های خرید سهام به نسبت روز یکشنبه 33 درصد کاهش یافت و به 77 میلیارد تومان رسید و ارزش صفوف فروش نیز با 61 درصد افزایش تا سطح 195 میلیارد تومان جهش داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی به نسبت روز یکشنبه کاهش داشت و به 21.1 میلیون تومان رسید. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی جهش داشت و در سطح 27.6 میلیون تومانی ایستاد. با این اوصاف شکاف سرانه همچنان به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند و به شدت این شکاف افزوده شده است.

photo_2024-05-13_17-58-50 (2)

پیش بینی بورس سه‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز سه‌شنبه با سقف مقاومتی 2 میلیون و 200 هزار واحدی شاخص کل بورس و 24 هزار واحدی شاخص کل فرابورس آغاز خواهد شد. بازار سهام در روز‌های اخیر شاهد افت قیمت در بازارهای موازی بوده است که تأثیر منفی بر روند معاملات داشته است. کمبود خبر‌های مثبت برای اوراق سهام و عدم تغییرات بنیادی خاص در نماد‌ها در کنار از دست رفتن سطح 2 میلیون و 300 هزار واحدی و 2 میلیون و 200 هزار واحدی، معاملات سهامی را بیش از پیش رکودی کرده است. بازار سهام در شرایطی رکودی و نزولی به روند معاملات خود ادامه می‌دهد اما با توجه به ریزش شدید شاخص‌های سهامی در روز‌های اخیر، احتمال بازگشت قیمت‌ها نیز به سطوح بالاتر با شروع یک روند صعودی جدید نیز بالا رفته است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افت تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 20 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 24 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً کاهش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

https://naghdineh.ir/page/107606/
لینک مطلب :
چاپ print version