مرجعیت مرکز مبادله ایران بازار غیر رسمی را محدود می‌کند

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین

مرجعیت مرکز مبادله ایران بازار غیر رسمی را محدود می‌کند

نقدینه - رئیس اتاق ایران و چین گفت: مرکز مبادله می‌تواند با برخورداری از مرجعیت علائم صحیحی به مصرف کننده و عرضه کننده ارز ارائه بدهد.

 به گزارش پایگاه خبری نقدینه ، مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا با اشاره به رونمایی از تامین مالی ارزی پروژه‌های اقتصادی کشور با عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی کشور در مرکز مبادله ایران اظهار کرد: با توجه به شرایط کنونی باید نهادی راه اندازی و تشکیل می‌شد تا در برابر بازار غیر رسمی مرجعیت داشته باشد. البته بازار غیر رسمی قبلا بنام بازار چهار استانبول خوانده می‌شد و اخیرا به بازار کانال‌های تلگرامی معروف است که هم اکنون مرکز مبادله می‌تواند با مرجعیت خود ضمن کنترل این بازار غیررسمی، علائم درست و صحیحی را به مصرف کننده و عرضه کننده ارز ارائه دهد.
وی در خصوص عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی کشور نیز گفت: این مرکز مطمئنا می‌تواند به اهداف خود دست یابد و در واقع اوراقی که امروز منتشر و عرضه شد، استفاده از ابرازی است که می‌تواند به تقویت این مرکز و تقویت سیاست تثبیت ارزی بیانجامد. معتقدم مجموع این اتفاقات مثل تکه‌های از پازل هستند که تا جمع شدن و تکمیل آن راه درازی است در نتیجه نباید در کوتاه مدت منتظر اتفاق خاصی بود. البته می‌توان چشم انداز مثبت از تصویر نهایی این اتفاقات را به خوبی مشاهده کرد.

این فعال اقتصادی ادامه داد: تنها موضوعی که قابل توجه این است که امیدوارم اتفاقات بیرونی و سیاسی باعث نشود این روند مناسب اقتصادی لطمه بخورد، چون هر چقدر بتوانیم به طرف ثبات و شکل دهی انتظارات معقول بازار و قابل پیش بینی کردن آن پیش برویم سیاست موفقی را دنبال کرده ایم.

حریری در واکنش به ثبات نرخ ارز در ۸ ماهه اول امسال و پیش بینی تداوم این روند تا پایان سال جاری گفت: تجربه نشان داده معمولا ماه‌های آذر و دی ایام خطرناکی در بازار هستند که خوشبختانه اگر ماه آینده را هم به همین شکل پشت سر بگذاریم، بعید است تا اردیبهشت سال آینده تغییر چندانی را داشته باشیم. البته همه این پیش بینی‌ها منهای اخبار و اتفاقات ویژه در عرصه بین المللی است.
رئیس اتاق ایران و چین در پایان گفت: به عنوان مثال همین جنگ غزه می‌توانست در حالت عادی بازار ما را با یک نوسان ۱۰ تا ۱۵ درصدی روبرو کند که خوشبختانه این اتفاق نیفتاد. بی تردید این نشانه خوبی است تا فعالان بازار بدانند اثرات سیاست‌های بین المللی سایر کشور‌ها و اتفاقات بیرونی روی بازار ارز به حداقل رسیده است. این مساله را نوید بخش روز‌های بهتری می‌دانم چون با همین شرایط بعید است تا پایان سال اتفاق خاصی در بازار ارز رخ دهد.

https://naghdineh.ir/page/102161/
لینک مطلب :
چاپ print version