هزینه دولت افزایش یافت

یک کارشناس بودجه :

هزینه دولت افزایش یافت

نقدینه - یک کارشناس بودجه با اشاره به اینکه با اجرای مالیات بر درآمد، بسیاری از مشکلات بودجه‌ای کشور حل خواهد شد، افزود: هزینه دولت افزایش یافته است.

 به گزارش پایگاه خبری نقدینه ، سید محمد هادی سبحانیان کارشناس بودجه در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: طبق قانون، باید نیمی از منابع عمومی از مالیات تامین شود، اما در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۵ درصد آن عملی شده و هزینه دولت هم افزایش داشته و ناگزیر هستیم اصلاحاتی انجام دهیم.

سبحانیان گفت: وضع اقتصاد ایران شبیه به فردی است که دهه‌های متوالی پای سفره نشسته و هزینه هایش به شدت افزایش یافته است، اما تن به اصلاح رویه‌ها نمی‌دهد. وی افزود: دهه هاست سر سفره نفت نشستیم و به همین دلیل نظام بودجه‌ای ما هدفمند نیست.

این کارشناس بودجه گفت: برخی دستگاه‌ها از بودجه سهم می‌گیرند، اما طبق قانون نباید از بودجه استفاده می‌کردند. سبحانیان با بیان اینکه برخی از دستگاه‌ها کارهای موازی انجام می‌دهند و ما می‌توانیم اصلاحاتی را در این باره انجام دهیم، گفت: با اصلاح ساختاری، هزینه دولت کاهشی خواهد شد.

وی گفت: شکاف بین درآمد و هزینه‌های دولت به سرعت در حال افزایش است و در سال ۱۴۰۰ دولت ۱۱۰ درصد هزینه‌های خود را افزایش داده است. سبحانیان افزود: دولت در سال آخر کارش هزینه‌ها را افزایش داده و این غیرمنطقی است و ما باید ۵۰ درصد هزینه‌ها را از مالیات تامین می‌کردیم. 

سبحانیان بیان داشت: دولت باید منابع درآمدی خود را شناسایی می‌کرد، اما این کار انجام نشد در مقابل دولت به اوراق مشارکت و استقراض از بانک مرکزی رو آورد. اگر قانون مالیات بر درآمد اجرا شود خیلی از افراد لازم نیست مالیات پرداخت کنند؛ بلکه قسمت عمده مالیات از افراد ثروتمند گرفته خواهد شد.

http://naghdineh.com/page/72521/
لینک مطلب :
چاپ print version