بورس‌های آمریکایی و اروپایی زیان‌ده شدند

بورس‌های آمریکایی و اروپایی زیان‌ده شدند

نقدینه- برخلاف بورس‌های آسیایی، شاخص‌ها در آمریکا و اروپا قرمزپوش شدند.

 

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، شاخص‌های بورسی در معاملات روز جمعه، تحت تاثیر اخبار مربوط به جنگ تجاری و مساله برگزیت قرار گرفتند. از سوی دیگر آمارهای گمرک ژاپن نشان می‌دهد که میزان صادرات این کشور در ماه گذشته به کمترین سطح خود در طول سه سال اخیر رسیده است.

نشریه وال استریت ژورنال به نقل از برخی منابع آگاه خود گزارش کرده است که احتمالا رسیدن به فاز نخست توافق تجاری بین چین و آمریکا به سال بعد کشیده خواهد شد. از سوی دیگر اما برخی مقامات چینی از تداوم تلاش‌ها برای حل‌وفصل اختلافات تجاری با آمریکا خبر داده اند.

جنگ تجاری بین آمریکا و چین که اکنون وارد یکمین سال خود می‌شود از ماه‌ها پیش به اصلی‌ترین عامل تعیین جهت شاخص‌های بورسی و بازارهای مالی در جهان تبدیل شده است. عملکرد بسیاری از اقتصادهای صادرات محور از جمله ژاپن، آلمان و حتی خود چین و آمریکا تحت تاثیر این عملکرد قرار گرفته است و برخی از نهادهای مهم جهانی نظیر صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نسبت پیامدهای سهمگین این جنگ بر روی اقتصاد جهانی هشدار داده‌اند.

گرگ مک کانا- کارشناس بازار در موسسه " مک کانا مکرو"- گفت: دیروز با شنیدن خبر احتمال کشیده شدن جنگ تجاری به سال‌آینده کاملا ناامید شدم اما به نظر می رسد طرف چینی هنوز دست از کار برنداشته است و در نتیجه همه ما باید کماکان امیدوار به پایان این جنگ تجاری باقی بمانیم.

در وال استریت، همه شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۰.۲درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷هزار و ۷۶۶.۲۹ واحد بسته شد، شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۱۶درصد کاهش تا سطح ۳۱۰۳.۵۴واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی " نزدک کامپوزیت" با ریزش ۰.۲۴درصدی در سطح ۸۵۰۶.۲۱واحدی بسته شد.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها عملکرد مشابهی داشتند تا جایی که شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ریزش ۰.۳۳درصدی تا ۷۲۳۸.۵۵واحد پایین رفت، شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۰.۲۲درصدی در سطح ۵۸۸۸.۲۱ واحد بسته شد و شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۱۶درصدی و ایستادن در سطح ۱۳هزار و ۱۳۷.۷۰واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۱۲درصد پایین رفت و به ۹۲۱۴.۰۱ واحد رسید.

از سوی دیگر در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۳۲درصدی تا سطح ۲۳هزار و ۱۱۲.۸۷ واحدی بالا رفت، شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ با افزایش ۰.۱۹درصدی به ۲۶هزار و ۵۱۷.۲۹ واحد رسید. در چین شاخص " شانگ‌های کامپوزیت " با ریزش ۰.۹۷درصدی در سطح ۳۸۵۱.۹۷ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۵۵درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۷۰۹.۷۸واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.

در بازار طلای سیاه، هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۷درصد کاهش به ۵۸.۱۷ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۰.۶۴درصدی به ازای ۶۳.۵۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، همچنین در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰.۱۹درصدی به ۱۴۶۷.۱۵دلار رسید. هر اونس نقره با افزایش ۰.۰۵درصدی به ازای ۱۷.۲۲دلار مبادله شد.

http://naghdineh.com/page/48719/
لینک مطلب :
چاپ print version