برآورد سهم مسکن از نسخه جدید نوسازی

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:

برآورد سهم مسکن از نسخه جدید نوسازی

نقدینه- معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران سهم مسکن از کل برنامه ملی بازآفرینی شهری را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، هوشنگ عشایری عصر دیروز در اولین نشست هم اندیشی پیرامون برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار که به منظور معرفی ابعاد و چارچوب نسخه جدید نوسازی در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری برگزار شد، اعلام کرد: در نسخه جدید نوسازی، تامین و نوسازی مسکن تنها «یک نهم» کل برنامه ها را شامل می شود و فضا سازی های عمومی، تامین خدمات زیربنایی و روبنایی و ارتقای سرانه های کیفی سکونت در محلات قدیمی به صورت گسترده و در کنار طرح تامین مسکن، در طرح نوسازی محله محور صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به تصور اشتباه برخی که فکر می کنند برنامه ملی بازآفرینی شهری تنها مختص ساخت مسکن است و از این ناحیه به نسخه جدید نوسازی بافت های فرسوده ایراد وارد می کنند، گفت: اگر چه تامین مسکن مناسب و نوسازی واحدهای فرسوده در طرح جدید نوسازی مهمترین بخش برنامه ملی بازآفرینی است اما سهم مسکن همان سهم یک نهم از کل برنامه است؛ چرا که در نسخه جدید، نوسازی محله محور به معنای ارتقای همه جانبه عناصر موثر در ارتقای سطح کیفیت زندگی افراد مد نظر قرار دارد.
عشایری با بیان اینکه کارشناسان و صاحبنظران حوزه مسکن و بافت فرسوده اطمینان داشته باشند که نسخه عملیاتی نوسازی بافت های فرسوده بر مبنای سند بالادستی مربوط به آن یعنی سند ملی بازآفرینی شهری تدوین شده و مصوب سال 93 ، اجرایی خواهد شد، گفت: آنچه هم اکنون به عنوان نسخه جدید نوسازی در بافت های فرسوده اعلام می شود و از نیمه دوم بهمن ماه با دستور مستقیم رییس جمهوری آغاز شد، برنامه عملیاتی مربوط به سند بالادست، یعنی سند ملی بازآفرینی شهری است و تمام تلاش مسئولان نوسازی در دولت آن است که طرح اجرایی از سند اصلی و بالادست منحرف نشود.
وی خاطرنشان کرد: در تدوین سند بازآفرینی شهری و نسخه عملیاتی و اجرایی آن، بهبود شاخص های مهمی از جمله فقر شهری، آسیب های اجتماعی، میزان تاب آوری محلات فرسوده (سطح پایین تاب آوری محلات) و مسائل مهمی همچون اقتصاد محلات، معیشت خانوارها، بحران ایمنی و تاب‌آوری پایین در برابر بلایا، افت منزلت مکانی و بحران هویت و ناکارآمدی نظام جابه‌جایی و ... مورد نظر قرار گرفته است و پروژه ها و راهبردها در مقیاس شهری مورد توجه واقع شده است. عشایری برآورد کل بودجه مورد نیاز برای اجرای برنامه ملی بازآفرینی تا افق ۱۴۰۰را ۱۲۳هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از این میزان ۳۸هزار میلیارد تومان باید از سوی دولت، ۳۷هزار میلیارد تومان از سوی شهرداری و ۴۸هزار میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی تأمین شود.
وی افزود: طبق مطالعات انجام شده بر روی ۵۴۳شهر جهت تدوین برنامه ملی بازآفرینی شهری ۲۷۰۰محله با سه گونه بافت ناکارآمد میانی، بافت تاریخی و سکونتگاه غیررسمی شناسایی شده‌اند که ۱۴۱هزار هکتار از اراضی شهری را به خود اختصاص داده‌اند.
عشایری تصریح کرد: این محلات ۱۹میلیون نفر از جمعیت شهری برابر با ۳۰درصد از این جمعیت را در خود جای داده اند.این در حالی است که ارتقای کیفیت زندگی شهروندان، ارتقای تاب‌آوری شهری، کاهش فقر شهری، افزایش حکمروایی محلی و ارتقای زیست پذیری شهر از اهداف اصلی برنامه ملی بازآفرینی شهری است.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: با توجه به اولویت بندی های صوت گرفته و بر اساس شاخص های اعلام شده ۱۳۳۴محله با مساحت ۶۶هزار هکتار و جمعیت ۱۰میلیون نفر در سطح کشور برای اجرای این برنامه در اولویت قرار گرفته اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: میانگین نیاز کمی برنامه یک محله بر اساس نسخه جدید نوسازی در قالب اجرای برنامه ملی بازآفرینی در یک محله به تعداد ۵۰۰واحد مسکونی، ۲۲۰۰۰مترمربع مساحت فضای سبز ، ۲۳۰۰مترمربع مساحت مذهبی، ۲۸۰۰مترمربع مساحت فرهنگی، ۷۷۰۰مترمربع مساحت بهداشتی و درمانی، ۱۹۰هزار مترمربع مساحت معابر، ۷۶۰۰متر مربع مساحت ورزشی، ۱۴۰۰مترمربع مساحت آموزشی و ۱۱۰۰متر مربع مساحت تجاری برنامه ریزی شده است.
وی تصریح کرد: در راستای تحقق برنامه های بازآفرینی شهری همه دستگاه های عضو ستاد ملی بازآفرینی شهری مکلف به اختصاص 30 درصد از اعتبارات فعالیت خود در شهرها به بافت فرسوده، به منظور پیشبرد اهداف تعیین شده در محلات و محدوده های هدف نوسازی شده اند؛ این در حالی است که همچنین تمامی وزارتخانه ها، موسسات دولتی و شرکت های دولتی که ۱۰۰درصد سرمایه آنها متعلق به دولت است مکلف شده اند نسبت به واگذاری رایگان اراضی در اختیار خود به وزارت راه و شهرسازی به منظور استفاده از این اراضی به عنوان اهرم نوسازی، اقدام کنند.
http://naghdineh.com/page/33236/
لینک مطلب :
چاپ print version